V rámci výzvy k domácí výrobě roušek se připojili i studenti módních oborů pražské UMPRUM. Nedostatek těchto materiálů v posledních dnech začal trápit zvláště zdravotní a sociální pracovníky, které jsou v první linii v boji s novým onemocněním. Studenti designových oborů se tak rozhodli vyrazit jim na pomoc a hromadně šijí roušky.

I přes uzavření své školy usedli k šicím strojům studenti UMPRUM ateliérů designu oděvu a obuvi, módní tvorby, textilního designu. Využívají k tomu prostor nejrůznějších ateliérů rozmístěných po Praze.

Foto: UMPRUM

Do boje s nedostatkem roušek tak vyrazili například Barbora Kotěšovcová, Martina Lhotová, Anna Tran, Kristýna Hrabánková, Natálie Szegény, Valérie Jurčíková, Barbora Procházková, Michaela Čapková či Vojtěch Bašta.

Výzvu k šití roušek odstartovala Praha 7 a Textile Mountain v čele s Lenkou Vackovou. Zapojila se do ní například i značka Leeda místní absolventky Lucie Kutálkové.

Foto: UMPRUM

Studentům může materiál k šití (látky, šňůrky či tkalouny z bavelny) poslat kdokoliv, stačí se domluvit přes facebook s @textile.mountain.

K šití roušek se však vrhli i studenti dalších škol, mezi jinými studenti z Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU v Plzni či studenti Fakulty designu a umění UJEP v Ústi nad Labem, kteří šijí pro ústeckou Masarykovu nemocnici.

V rámci zpřísněných opatření je od čtvrtka 19. března povinné nosit při pobytu venku ochranou pokrývku na obličeji. Jakákoliv ochrana je lepší nic, na internetu se tak objevila už řada návodů, jak si domácí a efektivní roušku vyrobit. S fotonávodem pak přišli i sami studenti UMPRUM.

Foto: UMPRUM

K výrobě se připojili i nejrůznější návrháři, mezi nimi například Iva Burkertová, Kateřina Geislerová či Petra Balvínová.

Od čtvrtka 19. března bude také možné přepravovat zásilky s rouškami zdarma, bez nutnosti placení poštovného, tuto službu nabízí například Česká pošta. Podmínkou je, aby roušky byly v průhledném obalu a označeny poznámkou „Roušky“.