Český tradiční výrobce ohýbaného nábytku TON uvedl na trh novou kolekci židlí Grand Slam. Set židle a barové židle pro značku navrhl italský designér Alexander Gulfer. Ten je od letošního roku kreativním ředitelem podniku.

Pro TON typický ohyb tradiční kulatiny spojil designér s lehkým překližkovým sedákem v čistém ohnutém tvaru bez viditelných spojů. Jednalo se přitom dle návrháře o technologickou výzvu, otevřený velkorysý tvar ohybů je spíše typický pro nábytek z kovových trubek. TON tak prokazuje, že ve svém oboru je na špici i v mezinárodním srovnání

Foto: TON

Věrný italské tradici umožňuje design židle skládání jednotlivých kusů na sebe. Židle je dostupná v hladké variantě, případně s možností očalounění sedáku či opěráku. Barová židle je pak dostupná ve dvou výškových variantách (107,5 cm a 91 cm).

Název kolekce Grand Slam má odkazovat k čtyřem světovým tenisovým turnajům (Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open). TON tak částečně vzdává hold i své vlastní historii, v továrně, která technologii ohýbaného dřeva využívá bez přerušení už téměř 160 let, se kdysi vyráběly tenisové rakety.

Foto: TON

Výrobce TON dnes patří mezi přední světové výrobce ohýbaného nábytku. Jeho počátky sahají do roku 1861, kdy společnost, tehdy pod svým jménem, založil truhlář a návrhář nábytku Michael Thonet v Bystřici pod Hostýnem. Po druhé světové válce se stal národním podnikem, v roce 1953 byl přejmenován na TON (Továrny na Ohýbaný Nábytek). Od roku 1994 firma figuruje jako akciová společnost.

Foto: TON

Alex Gulfer pochází z městečka Merano na severu Itálie. Vzděláním původně klenotník vystudoval též průmyslový design na Univerzitě užitého umění ve Vídní pod vedením mimo jiné i profesora Bořka Šípka. V rakouské metropoli působí dodnes.