Největší česká přehlídka designové tvorby Designblok se po pěti letech přesunula z pražského Výstaviště do nového prostoru na Smíchově, bývalého benediktinského kláštera Gabriel Loci. Organizátorům letošního ročníku tak přípravy ztěžovala nejen pandemie koronaviru, ale i komplikovaný prostor nového místa, který se zdál být velký i pro necelé dvě stovky vystavujících.

Dohromady Deisgnblok letos hostil 227 designérů. Zvláště již pravidelní vystavující měli často problém vypořádat se se zcela jiným prostorem, než které nabízelo pražské Výstaviště, což v jednotlivých instalací včetně i samotné Designerie bylo znát.

Jednoduše řečeno, v Gabrielu Loci se nevyplatilo hrát na jistotu. S instalacemi si tak nejlépe poradili především nováčci a mladí designéři, kteří si dokázali s nabídnutým prostorem nápaditě pohrát.

Přinášíme tipy, které nás na letošním dvaadvacátém ročníku Designbloku zaujaly.

Instalace Todus. Foto: Facebook Todus

Todus

Todus je český výrobce zahradního nábytku s více než 25letou tradicí. Moderní design s lehkým odkazem na českou tradici se navíc vyjímal v dobře pojaté a nápadité instalaci, jež si dokázala poradit s umístěním do velké místnosti.

Soupravu židlí a stolů představenou na Designbloku pro českou firmu vyrábějící v Opavě vytvořili belgičtí designéři. Todus se dlouhodobě zaměřuje hlavně na export.

Z Designbloku si navíc značka odnáší cenu za nejlepší kolekci nábytku.

Společná instalace Anny Jožové a Briny Steblovnik
Společná instalace Anny Jožové a Briny Steblovnik

Anna Jožová a Brina Steblovnik

Společná instalace studentek Ateliéru skla na pražské UMPRUM pod vedením Ronyho Plesla zaujala jak nápaditým pojetí váz, které kombinují zajímavou myšlenku s kvalitním zpracováním, tak i perfektně dotaženou instalací.

Anna Jožová vsadila s novou kolekci porcelánových váz Gaia, do které zakomponovala materiál z míst, které mohou brzy zaniknout, na otázku enviromentální krize. Doplňují se navíc s kolekcí váz Olive od Briny Steblovnik, které svým zpracováním oceňují hodnoty minimalismu.

Jiří Krejčířík - Kalokagathos a Odyssey
Jiří Krejčířík – stoly Kalokagathos a Odyssey

Jiří Krejčiřík

Mladý produktový designér a jedna z vycházejících hvězd české designové scény představil na Designbloku nový projekt nazvaný „Stromy z Veltruského panství“, stoly vyrobené z mrtvých a větrem padlých stromů ze zámeckého parku a odkazující na kontext a odkaz daného místa.

Krejčiřík se vztahu historie a současnosti věnuje dlouhodobě v rámci kolekce Eclecticism. Například dřívější stoly Kalokagathos a Odyssey vznikly jako výsledek dialogu mezi estetikou antického Řecka a tvorbou slovinského architekta Jože Plečníka.

Dominika Petrtýlová - Carbon Orchid
Dominika Petrtýlová – Carbon Orchid

Dominika Petrtýlová

Další objev z Ateliéru skla na pražské UMPRUM, Dominika Petrtýlová zaujala překvapivým a hravým pojetím solitérní poličky s vázou přetvořené v samostatný umělecký objekt, připomínající černou orchidej. Elegantní, znepokojující, děsivé až provokativní.

Instalace slovenské značky Javorina na Designbloku. Foto: facebook Javorina

Javorina

Slovenský výrobce nábytku Javorina vychází ve své tvorbě z příběhů, které tvoří často drsná slovenská příroda. Na Designbloku zaujal zejména svojí instalací pojatou v intimním vyznění vášně. Pro značku věnující se už přes 70 let výrobě masivního nábytku se jedná o perfektní vizitku.

František Jungvirt - Christ Family. Foto: KataríTna Hudačinová
František Jungvirt – Christ Family. Foto: Katarína Hudačinová

František Jungvirt

V rámci Designbloku probíhala také výstava sběratelského designu Art House, a to v Národopisném muzeu Národního muzea v Letohrádku Kinských, která se zaměřila na tradiční české řemesla a jejich pozici v novém tisíciletí.

Mezi 21 vystavujícími zaujal zejména mladý sklářský výtvarník František Jungvirt z Ateliéru skla na pražské UMPRUM, který prezentoval trojici objektů Christ’s Family, svaté rodiny v symbolech a barvách odkazující na historii královských oltářů.

USSPA
Instalace USSPA na Designbloku

USSPA

Český rodinný výrobce vířivek USSPA s již 25letou zkušeností. Dlouhodobě se přitom zaměřuje na vývoj vlastních designů a technik, který z něj činní předního výrobce ve svém oboru, a to i na světové úrovni. Tento poznatek potvrzuje i fakt, že USSPA se v minulých letech několikrát musela potýkat i s krádeží vlastních designů ze strany konkurence.

Instalace, kterou USSPA představila na Designbloku, patřila podle našeho názoru k těm nejvyvedenějším.

David Valner - Studio Valner
Kolekce Fungus – Studio Valner

Valner Studio

V rámci svého studia představil sklářský designér David Valner kolekcí váz Fungus, ve které se odráží jedna z hlavních Valnerových inspirací a to příroda. Křišťálové vázy v lesklém i matném provedení stejně dobře fungují i jako samostatné objekty.

Sklářství má v jeho rodině dlouhodobou tradici, jeho otec Aleš Valner se sklářství věnuje přes třicet let a v Přibyslavi vede rodinou sklárnu.

Kolekce Fungus byla nominována na cenu Nejlepší kolekce bytových doplňků.

Kaplan nábytek – kolekce Elica. Foto: facebook Kaplan

Kaplan

Český výrobce židlí a stolů Kaplan nábytek má za sebou více než 85 let tradice. Na Designbloku přitom vystavoval letos poprvé, kdy představil svou přední kolekci Elica. Instalaci pro přehlídku připravil ve spolupráci s z designéry z MONUMENT OFFICE.

Tititi - Ridley a Ripley
Tititi – Ridley a Ripley

Tititi

Figurky na pomezí hraček a uměleckých objektů, to pod značkou Tititi tvoří designérka Tereza Talichová. Každý jednotlivý kus je přitom svým originálem. Na Designbloku představila dvě nové kolekce.

Tititi Plus Ilustrátoři je výsledkem spolupráce s ilustrátory, jako Patrik Antczak, Michal Bačák, Michaela Mihalyi, Ilona Polanski či Filip Pošívač. Každý z ilustrátorů výtvarně ztvárnil po svém jednu z figurek Tititi. Druhá série Tititi Kinetic pak, jak název napovídá, zahrnuje figurky, do kterých je zapracována pohyblivá část.

Figurky Tititi se také zařadily do letošní akvizice designových děl do sbírky Moravské galerie v Brně.

Infinite - Terezie Lexová & Štěpán Smetana
Infinite – Terezie Lexová & Štěpán Smetana

Terezie Lexová a Štěpán Smetana

Čeští designéři Terezie Lexová a Štěpán Smetana představili na Designbloku kolekci sedacích souprav Infinite ze svého studia. Jedná se o svěží variaci v oblasti modulárního nábytku. Jednotlivé sedací díly, tvořící osminu kruhu, se dají navzájem propojit do prakticky nekonečna možností. Díky svému zpracování navíc umožňují snadnou údržbu a jsou tak vhodné zejména do veřejných prostor.

Jedná se o první spolupráci designérského dua s českou čalounickou firmou Polstrin Design. Společně mladí designéři tvoří od roku 2018, kdy společně studovali v Ateliéru produktového designu na pražské UMPRUM. Už tehdy na Designbloku zaujali kolekcí zrcadel Mirror stage.

Oops. Foto Kensey Berry
Oops. Foto Kensey Berry

OOPS

Pod značkou OOPS tvoří čtveřice českých designérů různé projekty v oblasti interiérového designu už od roku 2015. Vycházejí přitom z tradic českého řemesla, které se snažil posunout na mezinárodní úroveň. Dokáží přitom tvořit minimalistický nábytek s hravou a účelnou odchylkou, která z nich tvoří originální kus.

Masopust. Foto Kensey Berry
Masopust. Foto Kensey Berry

Masopust

Masopust je nová autorská značka české designérky Anny Štajglové, která ručně tvoří vlněné koberce a tapisérie, jejíchž hlavní doménou je hravost. Ať už svými netradičními tvary vycházejících z nejrůznějších siluet, tak i například prokládáním různých výšek vlněných chlupů pro intenzivnější smyslový zážitek.

Instalace Aldit na Designbloku

Aldit

Tradiční český výrobce Aldit představil nové kolekce inspirované přírodou Jizerských hor od sklářského designéra Jaroslava Bejvla mladšího, který se dlouhodobě věnuje převážně transformaci starých sklářských forem do moderního provedení. Designér, který dlouhodobě působil jako umělecký ředitel Preciosy, dokazuje, že se nebojí ani těch nejnáročnějších technik.

V rámci instalace, která patřila k jedněm z nejpropracovanějších, nás nejvíce zaujaly zejména kolekce z lithyalinového skla, které bylo populární v 19. století pro své napodobování polodrahokamů a do dnešní doby jej rozvinul technolog Václav Kuželka se sklárnou Jílek v Kamenickém Šenově.

Aldit na Designbloku obdržel nominaci na cenu Nejlepší instalace výrobce nebo prodejce

Marieta Tedenacová – Ophelia

Marieta Tedenacová

V rámci společné instalace Erste Premier Talent Display 2020 se na Designbloku představily studentské projekty vybraných talentů: Karolína Vintrová, Tatiana Piussi, Tereza Sluková, Marie Urbánková a Marieta Tedenacová.

Ta zaujala objektem z optických vláken, která odkazuje na dílo Ofélie od Johna Everetta Millaise. Místo mladé dívky však v jejím případě dílo zobrazuje starou ženu bez domova, ženy současnosti 21. století, jež je nucena žít na okraji společnosti. Dílo skvěle kombinuje ideu k zamyšlení s kvalitním a nápaditým zpracováním.

Instalace IHOR na Designbloku. Foto: Lucie Desmond

IHOR

Pod značkou IHOR tvoří mladí designéři z pražské UMPRUM Sára Matysová a Ihor Sabadosh textilní produkty i interiérové produkty. Velkou inspiraci je jim přitom původně nizozemské hnutí De Stijl, zejména v minimalismu či čistém horizontálním a vertikálním designu.

I když značka IHOR je novou tváří českého designu, vznikla během letošního léta, na Designblok už stihla obdržet cenu za Nejlepší kolekci bytových doplňků.

Lappa Studio – Kolekce Eclipse

Lappa Studio

Studio Lappa, dvojice designérek Anny Leschingerové a Lenky Preussové, vytváří designové akustické panely, které mají jak užitnou funkci, tak skvěle obstojí i jako samostatné umělecké dílo. Na české designové scéně se jedná o unikátní projekt, který věrně obstojí i v zahraniční konkurenci.

Za své akustické panely Eclipse, které na Desigbnloku vystavovaly, obdržely cenu za Nejlepší kolekci svítidel.

Jednotlivé instalace si můžete také prohlédnout virtuálně a to do 30. října přímo na stránkách Designbloku.