Už několik týdnů zdobí promenádu před Kongresovým centrem u stanice metra na Vyšehradě současná designová tvorba českých tvůrců a mladých talentů. V rámci projektu Art District Vyšehrad, která cílí na kulturní oživení zdejšího prostoru, zde expozice potrvají do konce roku 2020.
Ve venkovní galerii tvořenou prosklenými moduly jsou vystaveny kromě skleněných děl studentů Ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze také módní tvorba, ručně vyřezávané a malované hračky Tititi, dřevěné stoly od Jakuba Březiny či nábytek značky Triant. Expozice na vyšehradské promenádě zůstane až do konce letošního roku, poté by měla být obměněna.
„Letošní rok je turbulentní pro většinu odvětví, proto jsme se rozhodli umístit do tří koma modulů na Vyšehradě vybraný český design a podpořit tak mladé začínající umělce a značky v nelehké době, kdy jsou obchody a galerie uzavřené,“ stojí v tiskové zprávě k novému projektu, jenž vznikl v rámci Art District Vyšehrad, který se nově snaží o kulturní oživení prostoru před Kongresovým centrem.
Na projektu spolupracovali organizátoři přehlídky Czech Design Week společně s Kongresovým centrem Praha, které promenádu u zastávky metra Vyšehrad spravuje. Projekt vznikl za podpory KOMA Modular, Art District Vyšehrad a SONY.
„Spojili jsme své síly a otevřeli jedinečný prostor pro seznámení veřejnosti s lokálními tvůrci i talenty oboru a jejich tvorbou přímo na čerstvém vzduchu, off-line a přesto bezpečně,“ uvedl tým stojící za přehlídkou Czech Design Week.
Přehled vystavujících tvůrců
Anna Jožová
Studuje v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla na UMPRUM v Praze, dříve se věnovala i oboru keramiky a porcelánu. V posledních letech se soustavně věnuje zejména sklářské tvorbě a designu, přičemž kombinací různých, na první pohled nesourodých materiálů a klasických sklářských technik vytváří nové unikátní objekty.
František Jungvirt
Student Ateliéru skla na UMPRUM se ve své tvorbě nejraději věnuje ruční malbě na sklo, ale také dalším řemeslným technikám. Rád s barvami experimentuje a snaží se posouvat hranice mezi tradičním řemeslem a současnou malbou.
Dominika Petrtýlová
Začínající sklářská výtvarnice se zaměřuje na design váz a malbu na sklo. Inspiraci přitom nachází ve svém bezprostředním okolí – v přírodě, městě, ale i v lidech. Mezi její hlavní inspirace patří zvláště 40. léta, jejich móda, účesy, ale i například tanec lindy hop. Sama míní, že kdyby nestudovala sklo jistě by se věnovala zoologii či botanice – miluje květiny a různé vodní potvůrky. Práce se sklem ji však naplňuje ze všeho nejvíce.
Vlastimil Šenkýř
Designér, který se ve své tvorbě zaměřuje na výrobu šperků ze silikonu, keramických a skleněných produktů. U všech tří zaměření zkoumá možnosti těchto materiálů pomocí různých pokusů a experimentů.
Tereza Talichová (Tititi)
Umělecká dílna Tititi Terezy Talichové se soustředí na výrobu originálních dřevěných hraček, inspirovaných řemeslnou tradicí tvůrců jako Johann Schowanek, Minka Podhajská nebo Bohumír Čermák. Ruční výroba z českého dřeva povyšuje každý exemplář na svébytný unikát s nespornou uměleckou hodnotou. Zdánlivě dětská hračka se tak stává nadčasovým objektem, jehož estetická hodnota nevyprchá ani v dospělosti.
Jakub Březina
Březina vyrůstal v sklářském prostředí, sám v sklárně několik let pracoval. Postupně však začal objevovat kouzlo truhlářské tvorby až ho dřevo dle svých slov očarovalo. A to natolik, že si sám postavil dřevěný dům. Inspiraci a energii tak přímo čerpá z lesa a stromů.
Triant
Rodinná firma Triant z Kutné Hory vyrábí český nábytek na míru už skoro třicet let. Svým inovativním přístupem tvoří nábytkové a interiérové inspirace do klasických i designových interiérů.
ASUS
Tchajwanský mezinárodní výrobce počítačových součástek a elektroniky se ze skromných začátků na přelomu 80. a 90. let vypracoval na pozici jednoho z předních světových výrobců, který klade na design silný důraz.
Barbora Kotěšovcová
Kotěšovcová studuje již čtvrtým rokem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru Módní tvorby pod vedením MgA. Pavla Ivančice. Ve své práci se zaměřuje především na způsoby střihových konstrukcí. Využívá principy drapingu ale i klasických oděvních střihů. Forma je pro ní velmi důležitá, ale stejně tak i koncept, bez kterého by oděv nemohl vzniknout.
Otakar Šenkýř
Grafický designér v současnosti studuje Fashion design v Institutu módní tvorby na Vinohradech. V designu ho nejvíce baví minimalismus, jemné a tenké a ostré tvary, geometrické linie a souhra maximálně dvou nebo tří barev. Momentálně se převážně věnuje své vlastní značce ONAONA.
Petra Žižlavská
Designérka accessories pracující pro malé i velké značky. Hlavní náplní její práce jsou návrhy módních doplňků od šperku po koženou galanterii a lektorská činnost. Momentálně se převážně věnuje své vlastní značce ONAONA.
Lukáš Kuba Studio
Pražské multidisciplinární designérské studio bylo založeno v roce 2016 Lukášem Kubou se specializací na design interiéru, produktů a identity. Soustředí se na vizuální styl, citlivost a udržitelnost v přístupu.