Rozvolnění, které přišlo na začátku prosince, mělo jen krátké trvání. Kvůli zhoršující se epidemické situaci musely ke konci roku 2020 znovu zavřít své prostory kromě jiných i muzea a galerie. Málo platná byla i výjimka, jež na některé ze svých výstav dostaly od vlády před Vánoci. Se vstupem do 5. stupně systému PES v neděli 27. prosince, musely zavřít všichni.

Některé galerie tak znovu přešly do již osvědčeného formátu online výstav a své expozice nabízejí na svých stránkách. Se začátkem roku 2021 přinášíme další tipy na kulturní vyžití, které zvládnete i z pohodlí vlastního gauče.

Praha

Národní muzeum nyní na svých stránkách nabízí 18 výstav online. Mezi ty nejzajímavější lze zařadit výstavu připravenou k 202. výročí založení muzea o historii této instituce v éře Československa či výstava „Lvem mě nazývají“ mapující historii nejstaršího českého symbolu.

Galerie hlavního města Prahy vstoupila do online prostředí na jaře roku 2020 a postupně svoji nabídku kromě výstav a svých sbírek rozšířila i o komentované prohlídky, záznamy debat či komentářů a také o vzdělávací programy. Mezi nejnovější patří například virtuální prohlídka výstavy Fotoeseje věnovaná tvorbě reportážního fotografa Antonína Kratochvíla.

A během koronavirové uzávěrky přešla do online prostředí též například multikulturní centrum Pragovka, která nabízí své nové výstavy k virtuální 3D prohlídce doplněné také o videa jednotlivých expozic.

Brno

Muzeum města Brna na hradě Špilberk také nabízí některé své expozice online jako reakci na první loňskou uzavírku kvůli koronaviru. Mezi nejzajímavější prohlídky bezesporu patří expozice věnovaná brněnskému rodákovi architektu Adolfu Loosovi při příležitosti loňského výročí 150 let od jeho narození.

Naopak dlouhodobě svou sbírku má v dostupném online katalogu Moravská galerie v Brně. Během uzavírky nabízí novinky ohledně svého programu online prostřednictvím hashtagu #moravskagaleriedoma na Facebooku a Instagramu. Na začátku tohoto roku plánuje online také nové dětské programy a kurzy umění.

Některé sbírky Moravské galerie jsou také k dispozici na platformě Google Arts & Culture. Z českých institucí je též možné prozkoumat expozice například Národní galerie Praha, Musea Kampa či Uměleckoprůmyslového muzea.

Brněnska perla funkcionalistické architektury Vila Tugendhat oslavila minulý rok 90 let své existence. Málokdo však ví, že po poslední restauraci a obnově v roce 2012 byla vila digitálně zmapována a zpřístupněna pro virtuální prohlídky.

Regiony

Jedna z nejvýznamnějších galerií v západních Čechách, Západočeská galerie v Plzni, připravila na svých stránkách ucelenou nabídku svých sbírek, výstav i vzdělávacích programů.

Unikátní výstava O městě, krajině, umění Muzea umění Olomouc mapující nejen kulturní vývoj tohoto moravského města zůstala za zavřenými dveřmi, doprovází ji však stejně zajímavý projekt, mentální mapa města vložená do virtuálního prostoru prostřednictvím platformy Facebook. Své výstavy pak online muzeum nabízí též na platformě Google Arts & Culture.

Alšova jihočeská galerie nabízí například virtuální prohlídku výstavy Formosa Deformitas, kterou podzim představila v českobudějovickém Wortnerově domě výstavu formosa deformitas, v překladu krása deformovanosti, která se zaměřuje na „podivnou“ spřízněnost baroka a kubismu.

Virtuální prohlídky svých sbírek nabízí také Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Muzeum ke konci roku 2020 připravilo obsáhlou výstavu věnovanou přednímu českému architektovi Josefu Gočárovi, který po čtyřicet let utvářel tvář tohoto města, ve své době přezdívaného „Salon republiky“. Výstava vznikla při příležitosti dvou architektových „výročí“ – 140. výročí narození a 75. výročí úmrtí.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou ve své virtuálním muzeu nabízí výstavy připravené k loňskému Mezinárodnímu trienále skla a bižuterie, jež je největší evropskou přehlídkou skla a bižuterie.

Východočeské muzeum v Pardubicích online výstavy provozuje již delší dobu. Z těch starších stojí za projití například výstava věnující se historii syntetických vláken v české módě. Z těch novějších pak například fotografická výstava o proměně Pardubic v 70. a 80. letech.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně nabízí online své stálé expozice. Kromě výtvarných zaujmou například i expozice zaměřené na architekturu či průmyslový design tohoto Baťova města.

Také Galerie výtvarného umění Ostrava nabízí na svém webu dlouhodobě virtuální prohlídky svých výstav.

Venkovní výstavy

Naopak například Muzeum umění a designu Benešov sází už dlouhodoběji zejména na platformu YouTube. Kromě videí z výstav a přednášek také po dobu uzavření muzea nabízí na svých stránkách také zájemcům interaktivní hru. Ta je provede po architektonických památkách Benešova.

Venkovní kulturní vyžití nabízí i nový projekt Art District Vyšehrad. Galerie současné designové tvorby je umístěná na promenádu před Kongresovým centrem Praha u stanice metra Vyšehrad.

A venkovní výstava probíhá také do konce ledna na Smetanově nábřeží. Výstava s názvem Praha – město pro lidi vychází z návrhů na zlepšení kvality života v hlavním městě od čtyř desítek spolků, jež v květnu roku 2020 podepsaly otevřenou výzvu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Původně měla proběhnout i ve vnitřních prostorech SmetanaQ Gallery, organizátoři ji zpřístupnily i online.