Národní galerie Praha připravuje nový depozitář pro své sbírky. Areál, který během sedmi let vznikne v pražských Jinonicích a který navrhlo architektonické studio ohboi s inženýrskou kanceláří JIKA-CZ, by měl stát 1,3 miliardy korun. Kromě prostor pro uchovávání a péči o sbírky by měl nabídnout i prostory pro veřejnost.
Nový depozitář by měl vyřešit dlouhodobý problém s řádným ukládáním uměleckých děl Národní galerie, jejíž kapacita stávajících depozitářů je vyčerpána. Národní galerie v současnosti vystavuje asi procento ze svých sbírek, jejichž počet přesahuje 400 tisíc.
Kromě prostor pro své sbírky včetně technického a odborného zázemí by nový komplex měl nabídnout i části přístupné pro veřejnost od otevřeného depozitáře po výtvarné dílny. Konat by se tu pro mě mohly i vzdělávací programy a přednášky. Vzniknou zde také restaurátorské ateliéry, laboratoře a digitalizační centrum.
„Nové multifunkční centrum se stane srdcem instituce, kde bude probíhat většina činností týkajících se odborné správy sbírky a uskladňování děl. Projekt má tři základní cíle: poskytnout co nejkvalitnější manipulační a výzkumné zázemí pro sbírky, nechat veřejnost nahlédnout do zákulisí galerie, což bude možné díky specifickému uspořádání depozitárních prostor, restaurátorských ateliérů a laboratoří, a vytvořit veřejné místo setkávání pro lokální komunitu. “ uvedla generální ředitelka NGP Alicja Knast. Usnadnit by se tak podle ní měl například proces katalogizace či výzkumu sbírek.
Areál vyroste v pražských Jinonicích nedaleko Prokopského údolí a podle galerie by měl po dokončení dominovat okolí a dotvořit jeho urbanismus. Zároveň by měl symbolizovat prestiž Národní galerie jako nejvýznamnější české sbírkotvorné instituce.
„Budova je navržena jako abstraktní socha, která přinese do prostoru zaplněného grafickým smogem novou čistotu. Hmota domu se tak z uzavřené kostky postupně drolí a otevírá veřejnosti,“ vyjádřil hlavní myšlenku projektu architekt Jan Kubát. Budova by měla být také nízkoenergetická.
Galerii obsadí i vepřovice
Dům bude využívat nejen nejmodernější technologie, ale je navržen také s důrazem na současné trendy ve výstavnictví a uložení uměleckých sbírek. Součástí by měl být veřejnosti přístupný sochařský park, kde budou umístěna vybraná umělecká díla.
„Vnitřní prostředí bude těžit ze vzájemné kombinace těch nejmodernějších systémů, ale také bude využívat i tradičních materiálů, jako jsou třeba nepálené cihly, které mají skvělé akumulační vlastnosti. Dům tak bude navržen nejen s ohledem na citlivost a hodnotu exponátů, ale zároveň bude šetrný k životnímu prostředí,“ doplnil hlavní inženýr Jiří Slánský ze studia JIKA-CZ. Odborná porota jejich návrh vybrala z konkurence dvou dalších projektů od VPÚ Deco Praha a od sdružení AED Project s Chybik+Kristof Architects a Urban Designers.
Všechny tři soutěžní návrhy budou vystaveny v mezaninu Veletržního paláce, pro veřejnost budou přístupné až po znovuotevření galerie. Veletržní palác by měl také po dokončení nového depozitáře projít rozsáhlou rekonstrukcí.