Dvěmi výstavami mapující vzájemné česko-izraelské vztahy zahájila novou sezónu Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Zatímco výstava Záhadné pouto vyrostla pomocí panelů ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, výstava využívající virtuální a rozšířenou realitu je kvůli vládnímu uzavření galerií vystavena v oknech Galerie Ladislava Sutnara, aby byla viditelná i z ulice.

Výstava Záhadné pouto, která byla představena již vloni v Rožmberském paláci na Pražském hradě, ukazuje vzájemné česko-židovské vztahy na několika vybraných událostech a málo známých fenoménech od dávných dob až po novodobou historii znovuobjevených diplomatických vztahů. Námět a text výstavy sestavil hebraista a diplomat Robert Řehák ve spolupráci se specialistkou na Blízký východ Irenou Kalhousovou.

Výstava Záhadné pouto. Foto FDU ZČU

Grafické zpracování s ilustracemi pak vytvořili studenti ateliéru Didaktické ilustrace na Sutnarce pod vedením Renáty Fučíkové. Úprava a vizuál výstavy pak připravil student navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Jakub Heyduk.

Druhou výstavou je pak Masaryk Square AR/VR Exhibition, která využívá virtuální a rozšířenou realitu, je nainstalována v Galerii Ladislava Sutnara. Dohromady představuje sedm projektů, které vznikly ve spolupráci s Fakultou designu izraelského Holon Institute of Technology. Určitým leitmotivem a katalyzátorem jejich virtuálních narativů je prostor skutečného Masarykova náměstí v Tel Avivu.

S ohledem na leitmotiv naší spolupráce a náš progresivní zájem o nová média jsme se rozhodli zvýraznit a oživit ve virtuálním světě klíčové osobnosti a historické události, které jsou pojítkem mezi českou a izraelskou kulturou a společností. Naše společné výstavy a projekty se proto soustředí právě na významná témata našeho společného dědictví,“ popsal kurátor Galerie Ladislava Sutnara Jan Van Woensel.

Vizuál výstavy Masaryk Square AR/VR Exhibition. Zdroj FDU ZČU

Výstava je prvním plodem spolupráce české a izraelské fakulty. Ta započala k třicátému výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a Českou republikou.

Výstava Záhadné pouto bude ve veřejném prostoru do 28. ledna, výstava Masaryk Square AR/VR Exhibition do 30. ledna. Na projektech se finančně podíleli Magistrát města Plzně a izraelské ministerstvo zahraničí.