Černá chatka s výhledovým oknem se na první pohled vznáší uprostřed lesa. K zemi je totiž upevněna jen jedním nosným sloupem. Helsinské Studio Puisto chatu navrhlo po vzoru tradičních sámských staveb k uchovávání potravin. Od nich si vypůjčil také název, Niliaitta.

Netradiční návrh na nožce studio připravilo v rámci projektu prázdninového rezortu u města Kivijärvi v provincii Střední Finsko s cílem přilákat turisty do odlehlé přírodní oblasti, aniž by to pro samotnou přírodu znamenalo zátěž. První prototyp byl umístěn do lesů v Národním parku Salamajärvi v polovině prosince.

Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Navržená je tak, aby nenásilně vstupovala do okolní přírody. Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Foto Marc Goodwin, Archmospheres

Návrhem chtělo studio vzdát hold nejen tradiční architektuře sámských obyvatel, kteří dříve obývali i tuto oblast, ale také místní přírodě. Niliaitta má nenásilně vstupovat do svého okolí a přitom jejím návštěvníkům nabízet současně jak pocit odpoutání od okolního světa a každodenních problémů tak i napojení na okolní přírodu.

Vně i uvnitř přírody

Vyvýšeným umístěním studio směřovalo k snížení dopadů stavby na okolní prostředí. „Dopadová stopa celé budovy je soustředěna jen do obvodu nosného sloupu. I když je jeho základ objemný, otevřel nám možnost navrátit přírodu okolo sloupu do původního stavu,“ uvedl pro Dezeen spoluzakladatel studia Mikko Jakonen.

Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Celá chata je postavená na jednom nosném sloupu. Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Foto Marc Goodwin, Archmospheres

S citem pro okolní přírodu byla zvolena taktéž černá barva i vertikální položení dřevěných prken, Niliaitta tak má splynout s okolními stromy.

Zatímco vnějšek chatky je v tmavé barvě, skoro celý vnitřek naopak vyplňuje světlé dřevěné obložení. Hlavní pozornost je směřována k velkoformátovému oknu s výhledem do okolní přírody

Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Skrze velkoformátové okno je pozornost věnována venkovní přírodě. Foto Marc Goodwin, Archmospheres

„Krajina, která prostupuje dovnitř, cíleně přebíjí vše ostatní. Interiér je totiž navržen tak, aby sloužil jako neutrální, prázdné plátno k venkovní přírodě,“ uvedlo Studio Puisto v prezentaci.

Součástí interiéru o velikosti 30 metrů čtverečních je prostorná koupelna a kuchyňský kout. I přes svou odlehlou polohu mají být chatky napojeny na vodu, elektřinu i kanalizace, jejich infrastruktura je vedena prostřednictvím vstupního schodiště, které patří k jedním z klíčových prvků stavby.

Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Interiér byl pojat minimalisticky. Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Hlavní pozornost je věnována oknu vedoucímu. Foto Marc Goodwin, Archmospheres

„Vstup do chaty je základním prvkem celého zážitku, tudíž jsme jej chtěli zdůraznit dlouhým rovným schodištěm,“ zmínil Jakonen s tím, že samotné schodiště funguje jako prodloužení vyšlapané lesní cestičky vedoucí k chatě.

Odlišná perspektiva

„Vytváří to nový dojem, kdy se z divoké přírody plynule přechází do bezpečného prostředí nabízející zcela odlišnou perspektivu k přírodě, která nás obklopuje,“ dodal architekt.

Dohromady má být do lesů v okolí jednoho z místních jezer umístěno dvacet pět chatek „na nožce“. Ty budou doplňovat další chatky vystupující přímo ze země a chatky vynořující a plující na jezeře, taktéž podle návrhu studia.

Foto Marc Goodwin, Archmospheres
Do okolí jezera bude umístěno 25 chatek „na nožce“. Foto Marc Goodwin, Archmospheres

Studio Puisto (puisto v překladu znamená park) je helsinské architektonické studio založené v roce 2010. Spoluzakladeli jsou Mikko Jakonen, Emma Johansson, Sampsa Palva, Heikki Riitahuhta a Willem van Bolderen.

Videoprezentace

Studio už dříve zaujalo i svým návrhem modulárních chatek Space of Mind, které v reakci na současnou pandemii koronaviru umožňují snadnou i úpravu interiéru v závislosti na účelu.

Space of Mind. Foto Studio Puisto
Space of Mind. Foto Studio Puisto