Nabídnout únik před ruchem města i současnou krizí způsobenou pandemií koronaviru nabízí mezi korunami stromů uprostřed jihočeských lesů projekt Stromovny, který odstartoval koncem loňského září. Ukazuje tak, že rozmach podobných projektů stromových domků u nás neutuchá ani přes probíhající epidemii.

Podle autorky Stromoven, sedmadvacetileté Barbory Povišerové, která se nechala inspirovat podobnými stavbami v Kanadě a ve Skandinávii, se oproti jiným stromovým domkům, které u nás vznikají, rozhodli jít cestou vlastního designu, nadstavbou dodatečných služeb a hlavně šetrnosti k okolní přírodě.

Foto Stromovny
Za projektem Stromoven stojí sedmadvacetiletá Barbora Povišerová. Foto Stromovny

„Celá stavba je postavena s maximálním respektem k přírodě. Žádný strom se nemusel kácet ani řezat. Jen dva malinké duby jsem přesadila o kousek dále,“ uvedla Povišerová s tím, že všechny materiály byly zvoleny tak, aby nenarušovaly lesní prostředí.

Uvnitř stavby se ukrývá útulná místnost s prostornou postelí, kamnami a čtecím koutkem s velkou knihovnou, jejíž knihy si mohou návštěvníci vypůjčit i domů. Místnost doplňuje koupelna s umyvadlem, sprchovým koutem a chemickou toaletou.

Foto Stromovny
Vnitřek stromovny ukrývá útulnou mísnost. Foto Stromovny
Foto Stromovny
Součastí je i čtecí koutek s knihovnou. Foto Stromovny

Idea návratu k přírodě je zde míněna vážně, stavba není napojená na žádnou infrastukturu. Zatímco vodu sem průběžné doplňují, osvětlení je řešeno pomocí svítidel na baterie či solární nabíjení. V případě potřeby je domek vybaven i powerbankami na nabití mobilů. Voda v koupelně má navíc jen pokojovou teplotu a s wi-fi zde návštěvníci počítat nemají.

„Jak všude píšeme, v lese není wifi, ale slibujeme, že najdete lepší spojení,“ dodala Povišerová, která se externě věnuje také marketingu Budějovického Budvaru. Součástí je i prostorná terasa s výhledem do korun stromů a také s grilem.

Foto Stromovny
Terasa pak nabízí výhled do korun stromů. Kulinářským nadšencům je zde k dispozici i gril. Foto Stromovny

K prvotnímu nápadu přišla Povišerová během své stáže v Číně. „Před třemi lety jsem byla na pracovní stáži v Číně a měla jsem už plné zuby přeplněných velkoměst. V tu chvíli mě napadlo vytvořit oázu klidu, kde člověk zapomene na okolní svět,“ zmínila.

Místo jednoho lesa mají čtyři

I když do té doby o dřevostavbách ani spravování lesa mnoho netušila, ještě před návratem z Číny si dle svých slov vypracovala byznys plán a vybrala architekta pro realizaci. K projektu se nakonec přidal i její přítel Ludvík Medřický, který kromě financí měl nastarosti také technické detaily stavby a komunikaci s dodavateli.

Foto Stromovny
V rámci ubytování je pro hosty přichystána snídaně a láhev vína na uvítanou. Připlatit si lze za tapas či grilovací balíček. Foto Stromovny

Celkové přípravy nakonec zabraly dva roky, nejdéle podle Povišerové trvalo vybrat vhodné místo. Ideální les nakonec našli u obce Břehov asi dvacet kilometrů od Českých Budějovic. K prodeji byl les nicméně jen spolu s dalšími třemi. „Tak jsme koupili všechny,“ přiznala Povišerová. Celkové insvestice se nakonec vyšplhaly na 1,5 milionu korun.

Dlouhé týdny trvalo posekání kůrovcem poničených stromů a montování samotného domku, který vznikl v prážské dílně truhláře Martina Janouška a do lesa u Břehova dorazil rozmontovaný. S přípravami jim pomohli přátelé i rodina. „To, jak se do toho všichni vrhli a pomohli nám, bylo neskutečné,“ dodala mladá podnikatelka.

Foto Stromovny
Domek vznikl v Praze a do lesa byl přepraven rozmontovaný. Umístěn byl tak, aby co nejméně zasahoval do okolní přírody. Foto Stromovny

Jedna noc uprostřed klidu jihočeského lesa vyjde na 4900 korun, další pak na 4400 korun. Pro hosty zde mají přichystané uvítání v podobě láhve vína a snídaňového balíčku. I přes probíhající pandemii, a možná právě díky ní, je zájem o krátký únik před civilizací v útulném, avšak stylovém prostředí velký.

Vydělané peníze podle Povišerové, která se zatím nebrání rozšíření projektu o další podobné domky, využívají k obnově spravovaných lesů, jež byly citelně zasaženy kůrovcovou kalamitou.

Foto Stromovny
Stavba je ukrytá v lesích nedaleko Českých Budějovic. Přesnou polohu majitelé zasílají až po potvrzení rezervace. Foto Stromovny