Sedmnáctičlenná porota složená z členů redakce české mutace Elle Decoration a jejich dlouhodobých spolupracovníků tento týden rozhodla o vítězích letošní ceny EDIDA Czech Republic 2021, která každoročně oceňuje tvorbu českých a slovenských designérů.
Současní vítězové v jednotlivých kategorií tak mají šanci uspět i v dubnovém mezinárodním klání EDIDA 2021, které stejně jako vloni kvůli přetrvávající pandemii koronaviru proběhne převážně online.
Vyhlášení vítězů proběhlo formou zveřejnění v tištěném jarním vydání časopisu ELLE Decoration, který je v prodeji od 24. března.
EDIDA (ELLE DECO INTERNATIONAL DESIGN AWARD) je mezinárodní ocení v oblasti designové tvorby, které je udělováno porotou složenou z 25 šéfredaktorů jednotlivých národních mutací od roku 2003. Vyhlášení zpravidla probíhá v rámci milánského Salone del Mobile.
DESIGNÉR ROKU
Hlavní cenu EDIDA 2021, designér roku, si letos odnáší kolektiv M.P.K.J.V.L.J.S. pěti umělců: keramik Milan Pekař, malířka Lucie Jindrák Skřivánková, truhlář Jakub Vávra, návrhářka svíček a vůní Kateřina Vávrová a autorka tapiserií Daniela Danielis, kteří opanovali také kategorie nábytku a textilie.
Jejich kolekce Kabinet kuriozit představuje propojení uměleckého a užitkového objektu za experimentálního využití různých materiálů a malířských a řemeslných technik.
MLADÝ TALENT
Cenu v kategorii mladý talent obdržela čerstvá absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Tereza Sluková za kolekci keramických soch Cukrátka, která vznikla jako bakalářská práce v ateliéru keramiky. Rozměrné objekty odkazují na v minulosti oblíbenou techniku tvorby cukrových soch, které zdobily jídelní tabule.
INTERIÉROVÝ DESIGNÉR ROKU
Martina Králová a Hynek Schneider z apartment doctor, jejichž doménou je vytváření eklektických interiérů, což dokazují i rekonstrukcí vlastního bytu, který se nachází v domě ze 14. století v centru Prahy. Za tuto realizaci získali cenu v kategorii interiérový designér roku.
NÁBYTEK
Cena v kateogrii nábytek míří také za kolektivem M.P.K.J.V.L.J.S. keramika Milana Pekaře, malířky Lucie Jindrák Skřivánkové, truhláře Jakuba Vávry, návrhářky svíček a vůní Kateřiny Vávrové a autorky tapiserií Daniely Danielis za kolekci Kabinet kuriozit, na snímku toaletní skříňka z kolekce.
SEDACÍ NÁBYTEK
Cenu v kategorii sedací nábytek si odnesl designér Filip Krampla za celopřekližkové křeslo Li_chair.
Tvořeno je celé z jednoho stromu, obvykle buku, a lepené ligninem, který pochází z odpadu papírenské produkce a který je přirozenou součástí dřevin. Při jeho tvorbě tak dochází k co největší minimalizaci dřevěného odpadu.
Křeslo vychází z designérovy diplomové práce v ateliéru Produktového designu na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
DOMÁCÍ DOPLŇKY
Eliška Monsportová, studentka v ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), získala ocenění v kategorii domácích doplňků za návrh difuzérů pro značku parfému Scent Roche Kateřiny Šantrochové.
Kromě samotného designu a ručního zpracování, difuzéry také zaujaly svým důrazem na udržitelnost. Difuzéry jsou znovunaplnitelné a využitá technika opáleného dřeva zaručuje, že by měly vydržet dlouhá desetiletí.
OSVĚTLENÍ
Kategorii osvětlení opanovaly lampy Bonbori, které pro českou značku Brokis navrhla japonská designérka Fumie Shibata. Inspiraci přitom čerpala z japonských tradičních lampionů vyvěšených během podzimních festivalů sklizně a lokálních oslav matsuri.
NÁDOBÍ
V kategorii nádobí nejvíce zaujaly limitovanou kolekci sklenic Steps z křišťálového skla a v několika barevných provedení, které designér Jakub Pollág navrhl pro svoji značku zeitgeist.limited. Tu po více než deseti letech v oboru založil vloni jako svůj první výhradně sólový projekt.
DOPLŇKY NA ZEĎ
České Lappa studio designérek Lenky Preussové a Anny Leshingerové, které se věnují výrobě designových akustických panelů, získalo cenu v kategorii doplňků na zeď za novou kolekci Eclipse.
Ta pomoci technologie LED rozšiřuje samotný koncept funkčních a vizuálně kvalitně zpracováných panelů o světelný prvek.
TEXTIL
Ocenění v kategorii textil si nese Daniela Danielis za společný projekt z její textilní dílny Wnoozow Daniely Danielis a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové v podobě ručně utkaného gobelínu There Is No Beginning or End, který stejně jako vyobrazená abstraktní malba propojuje různé materiály jako hedvábí, len či dracounové nitě. Představen byl v rámci Kabinetu kuriozit kolektivu M.P.K.J.V.L.J.S.