Přestože se nachází nedaleko další zástavby, splývá novostavba v Nových Hamrech na Karlovarsku s okolními stromy. Tvoří tak autentický pocit samoty v přírodě. Atypická přitom není jen svým venkovním vzhledem, ale i interiérem. Spíše než dům by měla připomínat i částečně sloužit jako rozhledna.
Chatu navrhlo pražské architektonické studio NEW HOW architekti. Klíčovým prvkem při realizaci byl také důraz na energetickou soběstačnost a celoroční obývání.
Barevné ladění stavby podle architektů vychází z místní přírody a místního koloritu, v němž lze najít různé odstíny šedé. „Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků,“ přiblížili. Smrky patří už od konce 17. století k typickým porostům Krušných hor.
Střecha i fasáda, jejiž struktura má připomínat naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové dřevo, je pokrytá hliníkem. Její hranatý, přesto aerodynamický tvar, kdy střecha a stěny splývají mezi sebou, vycházel z předem navrženého interiéru a také z potřeb pro zdejší nestálé klimatické podmínky.
Stavba by podle architektů měl připomínat spíše než dům věž, která by měla sloužit i jako útočiště. Interiér je tak atypicky místo dvou obvyklých podlaží rozdělen do tří úrovní, kdy každá má svůj charakter a hlavní účel. Nejvyšší úroveň je myšlená jako ateliér, knihovna a také jako útočiště se čtvercovým oknem s bočnicí délky 2,5, které nabízí výhled na okolní krajinu a vrcholky stromů.
Prostřední úroveň tvoří kromě koupelny a spacích prostorů také malou galerii. Část podlahy je zde nahrazena pevnou sítí, která tak akusticky a vizuálně propojuje prostor s nejnižší úrovni.
„Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půda pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe,“ přiblížili k návrhu architekti. Nejnižší úroveň pak slouží jako společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem.
Dům o užitné ploše 135 metrů čtverečních je navržen pro obývání po celý rok. Topení je v chatě řešeno kromě otevřeného krbu také pomocí elektřiny. K energetické soběstačnosti budovy pak mají dopomoci strešní fotovoltaický systém a vertikální větrné turbíny. Technické zázemi se nachází v částečně zapuštěném suterénu.
Novovstavba se nachází v Nových Hamrech na Karlovarsku nedaleko německých hranic. Umístěna je mezi stromy a i když se nachází nedaleko další zástavby, působí jako by stála na samotě v lese. Za návrhem stojí architektonické studio NEW HOW architekti, které v roce 2016 založili po mnohaleté spolupráci architekti David Zámečník a Filip Havliš. Spoluautorem studie je Radovan Záborský.