Kanadský streetartový umělec s českými kořeny David Strauzz vytvořil rozměrný mural na budově bývalého podniku Tesla Holešovice. Zachycuje zachmuřenou dívku, které nejsou lhostejné společenské a ekologické otázky. Cílem přitom není jen oživit okolní industriální prostor, ale také trochu pomoci životnímu prostředí. Díky speciálním minerálním barvám dokáže malba čistit okolní ovzduší od škodlivých látek.

Portrét neznámé dívky vznikal devět dní, jeho plocha dosahuje 350 metrů čtverečních. Využity přitom byly speciální barvy, které vyvinula italská firma Airlite a které tvoří minerální látky.

Barva tak funguje na principu fotokatalýzy. Kontaktem se slunečním zářením dochází k chemickému rozkladu škodlivých látek na bezpečné molekuly soli. Na povrchu budovy přitom nevzniká vlhkost, která by dala prostor k vzniku plísní, barvy také nezpůsobují zahřívání budovy.

Přibližně 130 kilogramů barvy na ploše muralu tak dokáže vyčistit stejné množství ovzduší jako vzrostlý les o stejné ploše. Za den se jedná o přibližně 15 kilogramů škodlivých látek, jako jsou oxidy dusíku či těkavé organické látky.

Projekt je součástí kampaně We share the Same Future, kterou Footshop připravil společně se značkou Nike.

I když je vzduch, který dýcháme, zdarma, je potřeba si uvědomit, jak důležité je o tento životně důležitý element pečovat. Praha dlouhodobě spadá do míst se zhoršenou kvalitou ovzduší, proto jsme se značkou Nike začali přemýšlet, jak v tomto ohledu některé z vytížených lokalit co nejrychleji ulevit,“ uvedl brand manažer Footshopu Jan Sedloň.

Na budově by měl mural zůstat do konce léta, následně má celá budova bývalého závodu Tesla Holešovice vstoupit do rekonstrukce. Zdroj Footshop

„Proto jsme se rozhodli vytvořit mural art, který doslova požírá nečistoty z ovzduší a zároveň do prostředí vnáší moderní umění,” doplnil. Podle autorů projektu mohou být podobné malby alternativou pro silně zahuštěné oblasti měst, kde pro výsatbu lesa není prostor.

Mural na budově v holešovické ulici V Háji zůstane až do konce léta, kdy by celá budova měla vstoupit do rekonstrukce. Footshop pro letošní rok připravuje podobný projekt i v rumunském hlavním městě Bukurešti, kde také provozuje kamennou prodejnu.

David Strauzz je kanadský streetartový umělec. Jeho rodiče pocházejí z Československa, odkud do Kanady počátkem sedmdesátých let emigrovali. V Praze působí od roku 2015, se svým ateliérem se usadil ve vysočanském uměleckém centru Pragovka Art District.