Barvy jako hlavní organizační prvek využilo reuse centrum, které vzniklo loni na podzim v Ostravě – Přivoz. Místo, které dává použitým věcem možnost nového využítí, tak nepřipomíná typický bazar a návštěvníky láká na hravé pátrání mezi předměty, které si zaslouží nový život. Interiér centra navrhl designér Radek Leskovjan, který dlouhodobě tvoří pod vlastní značkou UAX!. Výdělek z prodaných předmětů míří na podporu veřejné zeleně v Ostravě.

Leskovjan se při návrhu interiéru a jednotné vizuální podoby centra držel hesla Less is more (Méně je více), které spolu s dalšími slogany jako Omezuj, Odmítej, Používej, Opravuj, Upcykluj a Recykluj a pro něj typickými hravými kresbičkami vtiskl i přímo do interiéru haly.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava

Celá hala reuse centra je rozčleněna do barevných zón a umístění jednotlivých předmětů se řídí podle jejich barvy. Cílem bylo oživit systém bazarového prodeje a nabídnout návštěvníkům hravý zážítek při pátrání po různých předmětech každodenního použití od zařízení domácnosti, jako nábytek či kuchyňské nádobí, přes nářadí, hračky, knihy, či umělecké a sportovní potřeby.

„Dali jsme je do barevného kruhu. Do jednotlivých barevných kójí se dávají předměty stejných barev. To byl hlavní záměr, řekli jsme si, držme se těch barev. Od vykřičených barev až po dřevěnou. Je to jakási výstava, protože kdybychom barvy nezorganizovali, tak by z toho byl takový bazarový binec. Vypadalo by to stejně jako v každé zastavárně,” popsal Leskovjan

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava

Barevný klíč využili i pro knihovnu umístěnou do centrálního prostoru haly. Místo má sloužit těž jako posluchárna pro workshopy, přednašky, swapy či prezentace, to vše tématicky zaměřné na reuse a upcyklaci.

Návštěvníci mají navíc možnost si sami zakoupenou věc opravit nebo vylepšit, k dispozici zde mají ruční nářadí a šicí stroje. Peníze za prodané předměty pak směřují do sbírky na podporu veřejné zeleně v Ostravě.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava

„Tím, že Ostravané dají předmětům, které už nechtějí používat, ale které jsou stále funkční, druhou šanci, přispívají do veřejné sbírky Veřejná zeleň v Ostravě. Tam putují veškeré finanční prostředky získané prodejem těchto věcí,“ říká Vladimíra Karasová, tisková mluvčí společnosti OZO Ostrava.

Reuse centrum je společným projektem města Ostravy a společnosti OZO Ostrava, která zajištuje odvoz a zpracování odpadu ve městě. Předměty, které již lidé nepotřebují, tak mohou darovat ve všech 11 sběrných dvorech na území města.

Zdroj Reuse centrum Ostrava

„Každý týden probíhá svoz těchto předmětů ze sběrných dvorů do reuse centra. Tam je zaměstnanci centra roztřídí a očistí. A pokud je to věc, které stačí nějaká malá drobná oprava, tak ji i opraví a teprve potom je vystavena a nabídnuta zájemcům. Funkční věci, o které původní vlastníci již nestojí, tak dělají radost druhým lidem. Šetří se tak životní prostředí i peněženky těch, kteří si v reuse centru vyberou,“ doplnila mluvčí Karasová s tím, že jedním z mála věcí, které musí odmítat je čalouněný nábytek či elektrospotřebiče, u kterých je náročné zajistit bezpečnost a nezávadnost.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava

„Právě zodpovědnost k životnímu prostředí, přírodě a lidem je jednotící téma, které spojuje OZO a UAX! již mnoho let. Přesně to je základní myšlenkou naší tvorby, kterou se UAX! snaží uplatňovat už 25 let nejen při výrobě triček, ale i při všech ostatních aktivitách a spolupráci s dalšími tuzemskými firmami,“ dodává Leskovjan. 

Společnost UAX! založil Leskovjan v roce 1996, od prodeje triček a oblečení s hravými potisky firma postupně vyrostla ve svébytnou značku s oblečením a samostatné designové studio s firemní klientelou.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Autor barevného interiéru Radek Leskovjan z UAX!. Zdroj Reuse centrum Ostrava

Ostravské reuse centrum otevřelo v září loňského roku, kvůli zhoršující se pandemické situaci ale zůstalo otevřené jen měsíc. „Za tu krátkou dobu jsme utržili za darované předměty přes 120 tisíc korun, což je úžasné zvláště, když uvážíme, že za jeden předmět do sbírky přibude jen částka v rozmezí 10-200 Kč. Po měsíci provozu jsme koncem října museli bohužel nuceně zavřít podobně jako obchody a jiné provozovny,” přiblížila mluvčí Karasová. Kromě krátkých oken v prosinci a v únoru mohlo znovu otevřít až v květnu.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava

Podobné centra mají i další česká města. Od roku 2019 takto funguje například Kabinet CB v Českých Budějovicích. V Brno pak reuse centrum provozuje společnost SAKO, která zajišťuje svoz a zpracování odpadu ve městě.

V Praze reuse centra fungují v rámci třech sběrných dvorů. Město také v minulosti uvažovalo o zřízení reuse centra v Pražské tržnici, plnohodnotné centrum však zatím metropoli chybí. Nově tak alespoň začátkem letošního roku v Praze vznikla nábytková banka, podobná pak letos vznikla také v Libereckém kraji.

Zdroj Reuse centrum Ostrava
Zdroj Reuse centrum Ostrava