Vydávat knihy na vlastní náklad se může dnes už zdát jako nesplnitelný cíl. Kvůli vysokým nákladům i konkurenci na knižním trhu je pro člověka, který by své myšlenky a nápady rád vypustil do světa prostřednictvím vázaných stránek, téměř nemožné. To se snaží změnit soutěž Book in Progress, která zajímavé knižní nápady pomáhá dostávat do tisku. Přihlášky na 3. ročník soutěže probíhají až do 31. října.

„Kniha je dokonalý vynález, a pěkná kniha je navíc umělecké dílo. Jenže nabídka na trhu tomu tak docela neodpovídá. K mání je spousta spotřebního zboží, které čtenáři rychle zkonzumují a odloží, případně vyhodí. Smysl soutěže Book in Progress vidím v naprosto opačném směru – pomáhat knihám, ke kterým se budou lidé rádi vracet a které budou zdobit jejich knihovny,“ uvedl k soutěži šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

V minulých dvou letech takto soutěž pomohla na svět ilustrovanému komiksu Spiritistky nebo básnické sbírce Starý lev a mladá opice. Tento rok se také chystá vydání výherních projektů minulého ročníku, komiksové sbírky B jako Běžec ilustrátora Jindřicha Janíčka, fotografického projektu mapujícího české kulturní domy Kulturáky od spolku Architektura 489 nebo publikaci o české progresivní scéně Berlínskej model Petra Bureše.

Kniha Starý lev a mladá opice. Foto Veronika Opatrná
Jedním z projektů, kterým Book in Progres pomohl na svět je kniha Starý lev a mladá opice Veroniky Opatrné. Foto Veronika Opatrná

„Zatímco většina přehlídek hodnotí hotová díla, Book in Progress stojí u jejich zrodu. Příprava a vydání knihy je náročná disciplína, a tak výhra dává vítězi příležitost přivést mezi čtenáře projekt, který by jinak byl nad jeho možnosti,“ doplnil Sedláček, podle kterého soutež představuje účelnou platformu pro podporu a rozvíjení knižních nápadů.

Jen loni se do soutěže přihlásilo celkem 101 knižních projektů nejen z Česka a Slovenska, ale i dalších zemí. Slavnostní vyhlášení soutěže, které proběhlo v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) pak doprovázely kromě představení finalistů také přednášky spojené s knižními tématy.

Mezi loňské řečníky se zařadili grafická designérka Zuzana Lednická, samo-nakladatelka Barbora Baronová, designér Jan Matoušek, ilustrátor Martin Mulač nebo Jiří Brynda s projektem pro samo-nakladatele Bookla. Kvůli protiepidemickým opatřením se musel loňský ročník konat online bez přítomnosti diváků, záznam z večera je tak dostupný online.

Vyhlášení loňského ročníku proběhlo v pražském Centru architektury a městského plánování. Zdroj: Book in Progress

Přihlásit do 3. ročníku soutěže Book in Progress je možné jakýkoliv knižní projekt či projekty, které disponují zajímavým grafickým zpracováním a tématem, ať už se jedná o autorské knihy, komiksové příběhy, fotografické nebo dětské knihy. Vyplňovat přihlášky lze na stránkách soutěže do 31. října 2021.

Odborná porota vybere deset finalistů, kteří dostanou příležitost prezentovat své knihy v rámci konference Book In Progress #3. Ta se bude stejně jako minulý rok konat v Praze během listopadu 2021. Tři nejlepší projekty získají papír PERGRAPHICA® od společnosti Mondi a absolutní vítěz také dohodnutý tisk v tiskárně QUATRO PRINT.

Soutěž probíhá ve spolupráci s designérským studiem Dipozitiv a nakladatelstvím Paseka.