Kampus Hybernská od čtvrtka ožívá současnou českou i zahraniční komiksovou a ilustrátorskou tvorbou prostřednictvím osmého ročníku festivalu Lustr. Letos se festival, který v tomto kulturním kampusu v centru Prahy probíhá až do středy 29. září, rozhodl dát prostor retrospektivě uběhlého pandemického roku s tématem Zmar. Autorem letošního vizuálního stylu je Alexey Shahov, jeden z vystavujících oceněných v hlasování diváků loňského ročníku festivalu.
Zmar jakožto hlavní programová linka podle organizátorů vznikla původně s nadsázkou v souvislosti s nejistými přípravami druhého pandemického ročníku festivalu. „Přípravy obvykle trvají už od února, jenže pandemická situace se neustále měnila a zahraniční festivaly se rušily. Na poradách stále častěji padalo slovo ‚zmar‘. Nakonec jsme se rozhodli tuto výstavu tematicky zaměřit právě na krize a těžkosti – a kromě specifik pandemického roku prozkoumat, jak se tato témata vplížila do práce mladých ilustrátorů,“ uvedli organizátoři festivalu.
Tvorba pozvaných kreslířů z řad předcházejících vystavujících tak covidovou dobu reflektuje prostřednictvím různých médií a úhlů pohledu od kritiky až po ironii a nadsázku. Mezi pozvané se zařadili například Adéla Marie Jirků, Martin Lacko, Lucie Lučanská, Dana Ledl či čerstvý absolvent ilustrace a grafiky na UMPRUM Jakub Bachorík s diplomovou prací NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie.
Autoři přitom nezůstávají jen u covidu, ale strefují se i do dalších aktuálních společenských a environmentálních krizí. Jako například portugalská ilustrátorka Ana Pego, které festival vyčlenil samostatnou výstavu Plasticus maritimus věnující se problematice plastových odpadů v moři.
Každý rok i letos se pak během festivalu představuje v rámci sekce Showcase výběr mladých českých a zahraničních talentů, kteří na festivalu vystavují poprvé, jako je například Andrea Davalos či Izabela Olesinska. Sekce rozdělená na komiks a volnou ilustraci se zaměřuje na jejich tvorbu v uplynulém roce. Vystavující vybírala odborná porota z řad samotných ilustrátorů, vydavatelů a publicistů.
Kromě známých i nových jmen české ilustrace festival láká také na další zahraniční jména. Do Prahy zavítá například ředitel nizozemského festivalu Graphic Matters Dennis Elbers, bulharský kurátor Anton Styakov či francouzský kreslíř Simon Ecary, jenž se chopí workshopu tvorby vlastního zinu. Čestným hostem letošního ročníku je i ředitelka přehlídky Gran Salón Mexico Maru Aguzzi, která v rámci samostatné instalace přiváží výběr ze současné mexické ilustrátorské scény.
Doprovodný program kromě workshopů zahrnuje přednášky a videoprojekce. Pro návštěvníky si filmovou výstavu přichystal Ateliér animace pražské UMPRUM v rámci letošních oslav 70 let od svého založení. I letos pak je součástí festivalu divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora, jejíž vyhlášení proběhne poslední den festivalu ve středu 29. září.
Mezinárodní festival LUSTR vznikl v roce 2014 pod záštitou knihkupectví PageFive a dnes představuje největší tuzemský festival ilustrace a komiksu. Cílem festivalu je poskytnout ilustrátorům platformu pro předávání zkušeností, proškolit je v nových postupech tvorby, zprostředkovat workshopy se zahraničními profesionály a ukázat, že ilustrace jako umělecká forma má své místo i v komerční sféře.
Od roku 2017 našel Lustr útočiště v Kampusu Hybernská, a to ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Na organizaci festivalu se podílí také spolek Czech illustrators.