Již každoročně dává pražský světelný Signal Festival prostor nejmladší generaci českých vizuálních umělců a autorských kolektivů k představení svých kreativních vizí. Snahu organizátorů, během které již vzniklo více než 80 instalací, letos doplnila i soutěž Cena Neon. Ta cílí přímo na studentky a studenty vysokých uměleckých škol a jejich kreativní vize.

Vítězným projektem se stalo dílo Simulakra studentů Vítězslava Plavce a Filipa Zemana z Fakulty architektury a umění Technické univerzity v Liberci. Realizace díla bude dostupná během Signal Festivalu v polovině října.

Simulakra, jak název napovídá, si pohrává s optickou iluzí a deformací obrazu i samotné reality, kterou chce zobrazovat v kontextu vrstevnaté městské architektury. Na dálku instalace také vypadá jako součást městského mobiliáře. Podle samotných tvůrců se jedná o reakci na současnou přetechnizovaně zrychlenou dobu.

„Simulakra představují zmatení jedince v současné společnosti plné intenzivních a zrychlených smyslových vjemů. Vidíme v něm vlastní odraz na pozadí deformujícího se světa,“ vysvětlují autoři Filip Zeman a Vítězslav Plavec.

Dílo je tvořeno čtvercovými formáty lentikulárních čoček, které jsou usazeny v pravoúhlé sestavě kovových rámů. Právě čočky vytváří deformaci obrazů a díky refrakci světla návštěvník vidí z každého úhlu pohledu jen určitou jejich část.

Dílo je tvořeno čtvercovými formáty lentikulárních čoček, které jsou usazeny v pravoúhlé sestavě kovových rámů. Zdroj Signal Festival

Na vítězném díle Simulakra odbornou porotu zaujala jeho komplexnost i technická náročnost. Roli při hodnocení hrála i multifunkčnost a interaktivita, kdy instalace vytváří odlišné vjemy v závislosti na prostoru a podmínkách, kde je vystavována.

„Právě kolážovitá podstata a modulárnost díla mě oslovila nejvíce, zčásti také proto, že se pak začlení do sbírky Pražské plynárenské, která se zaměřuje právě na koláž,“ uvedla zástupkyně poroty a členka správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky Barbora Půlpánová.

Duo, které studuje ve 4. ročníku programu Výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru, v rámci ocenění obdrží 200 tisíc na realizaci díla, které budou moci veřejnosti prezentovat v rámci devátého ročníku pražského Signal Festivalu. Ten proběhne od 14. do 17. října v ulicích Starého Města, Holešovic a Karlína.

Signal festival, který každoročně v Praze probíhá už od roku 2013, se postupně etabloval v hlavní českou událost v oblasti light designu a vizuálního a digitálního umění, který se zaměřuje i na podporu nejmladších českých tvůrců.

V minulosti takto vznikla díla Kateřiny Blahutové, Adama Ciglera a Petra Vacka, Jany Mercogliano alias Verge, Tomáše Dymeše, Ivo Loudy a Tomáše Ullricha nebo kolektivů _STROY či Blok_4. Letos řadu originálních děl mladých tvůrců vznikající speciálně pro Signal Festival rozšíří vítěz soutěže Cena Neon, kterou festival uspořádal ve spolupráci se společností Pražská plynárenská.

Porota Cena Neon
David Kořínek / vedoucí Centra audiovuzuáních studií na FAMU
Richard Loskot / vizuální umělec
Barbora Půlpánová / členka správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky
Ondřej Horák / výtvarník a autor výstavních projektů
Jakub Pešek / light designer, vizuální umělec, scénograf a zakladatel Lunchmeat Festivalu
Mario Kunovský / programový koordinátor Signal Festivalu