Hlavní cenu festivalu Designblok si letos odnesla Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) za projekt Myslitelé, který vzdává hold českým osobnostem z řad kulturní a vědecké sféry a který propojil studenty Ateliéru fotografie II se světoznámou švýcarskou designovou značkou Vitra, konkrétně jejím českým zastoupením Vitra koncept s.r.o.

Projekt se skládá z fotografií dvaceti významných osobností, které jsou aktivní v tuzemském kulturním prostředí. Každý student ateliéru, který vedou Václav Jirásek a Štěpánka Steinová, tak dostal za úkol nafotit portrét jednoho „myslitele nebo myslitelky“ z oboru vědy, filozofie, sociologie, ekonomie, literatury či dalších společenských věd.

Jejich ambicí je připomenout význam těchto disciplín v dnešním na krize bohatém světě. Výběr navíc cílil na osobnosti, které svým působením „překračují hranice zavedených kategorií a které dokáží současnou realitu komentovat z nečekaných pozic.“

„Portréty provázejí designové předměty Vitra, které chápeme jako pomyslné měřítko současného západního člověka a protipól k abstraktnímu myšlení,“ doplnili autoři projektu. Ten ve své druhé části představí v knižním formátu rozhovory 15 osobností, které s nimi mladí fotografové vedli.

Speciální instalaci pro výstavu fotografií na Designbloku, která se koná v bývalé počítačové místnosti v Gabrielu Loci na Smíchově, připravily studentka Aneta Honzová a absolventka Terezie Lexová z Ateliéru produktového designu. Není to však jediný projekt, který si UMPRUM pro letošní největší přehlídku designu v Česku přichystala.

Politolog Pavel Barša. Foto Šimona Němečková
Politolog Pavel Barša. Foto Šimona Němečková

V hlavním výstavním prostoru bývalého benediktinského kláštera se představuje i poslední semestrální tvorba studentů Ateliéru keramiky a porcelánu s tématem „Cesta do pravěku„, kdy studenti dostali za úkol zkoumat pravěké postupy při výrobě keramiky. V prostorách pražského Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) pak vystavují studenti Ateliéru K.O.V. (Koncept – Objekt – Význam) kolekce inspirované významnými architekty posledního století.

(Pochm)urny Gréty Kušnírové vznikly v rámci semestrální práce v Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM. Foto Tomáš Zumr
(Pochm)urny Gréty Kušnírové vznikly v rámci semestrální práce v Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM. Foto Tomáš Zumr

Škola si přichystala také výstavu, která návštěvníky blíže seznamuje s novým technologickým centrem UMPRUM v Mikulandské ulici. A do neděle také probíhá speciální program v Galerii UM v rámci výstavy Ateliéru filmové a televizní grafiky. Ten letos slaví 70 let své existence.

Brože XJK-1 Kristýny Mikoláškové jsou součástí semestrální výstavy Ateliéru K.O.V. v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu v rámci letošního Desigbnloku. Foto Kristýna Mikolášková
Brože XJK-1 Kristýny Mikoláškové jsou součástí semestrální výstavy Ateliéru K.O.V. v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu v rámci letošního Designbloku. Foto Kristýna Mikolášková

Keramika ze Sutnarky má cenu za školní prezentaci

Plzeňská Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara do Prahy vyrazila se třemi ateliéry. Kromě studentů Designu a nábytku a Průmyslového designu na Designbloku vystavuje bakalářské a diplomové práce také ateliér Keramika. Ten si z festivalu odnesl cenu za nejlepší školní prezentaci.

Ateliér Keramika na plzeňské Sutnarce si za výstavu bakalářských a diplomových prací odnesl cenu Designbloku za nejlepší školní prezentaci. Zdroj FDULS ZČU
Ateliér Keramika na plzeňské Sutnarce si za výstavu bakalářských a diplomových prací odnesl cenu Designbloku za nejlepší školní prezentaci. Zdroj FDULS ZČU

Z Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem se pražské přehlídky účastní studenti ateliéru Produktového designu a Skla. Ze zlínské Univerzity Tomáše Bati se pak představuje Fakulta intermediálních komunikací včetně jejího ateliéru Designu oděvu. Instalace pro letošní Designblok si připravily i pražská ČVUT, Ústav nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně, Střední škola designu interiéru v Liberci a VOŠ Scholastika.

Z ústecké Fakulty umění a designu UJEP vystavuje kromě ateliéru Produktový design také ateliér Sklo. Zdroj facebook Ateliér Keramiky FDULS
Z ústecké Fakulty umění a designu UJEP vystavuje kromě ateliéru Produktový design také ateliér Sklo. Zdroj facebook Ateliér Keramiky FDULS

Diploma Selection ovládli absolventi z UMPRUM

V sobotu byly vyhlášené ceny doprovodné soutěže Diploma Selection, která oceňuje zajímavé diplomové práce napříč evropskými školami a která se konala po roční pauze.

V kategorii průmyslového designu obsadil první místo absolvent Ateliéru keramiky a porcélanu Dávid Valovič z UMPRUM za práci Na čom stojíš?, která představuje téměř 3metrový monument inspirovaný geologickými vrty.

Absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Natalie Nepovim za diplomovou práci Exuviæ, která se věnuje vztahu a vzájemnému propojení oděvu a těla.

CENY DESIGNBLOK 21
Nejlepší kolekce nábytku Master & Master, židle Mistra
Nejlepší kolekce bytových doplňků Space of Space
Nejlepší kolekce svítidel Jiří Krejčiřík, kolekce Luna
Nejlepší kolekce šperků Nastassia Aleinikava studio,
kolekce brýlí Vernisáž
Nejlepší módní kolekce PÁR, kolekce unisex sneakers
Nejlepší novinka designéra Lexová & Smetana, kolekce SWELL
Nejlepší novinka výrobce Lockers, kolekce úložných boxů
Nejlepší instalace výrobce/prodejce Qubus
Nejlepší instalace designéra/studia Zdeněk Vacek
Nejlepší školní prezentace Keramika, Sutnarka
Mimořádný počin mimo kategorie Brejle a Okuliare,
Design brýli v Českovensku, Ondřej Vicena
Cena Veolia za udržitelný design Balance is Motion
Hlavní cena Designbloku Myslitelé, Vitra ve spolupráci s UMPRUM
POROTA
Porota Cen Designbloku: Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku, Veronika Pařízková, šéfredaktorka czechdesign.cz, Eva Slunečková, vedoucí ELLE Decoration, David Kalista, šéfredaktor H.O.M.i.E., Ondřej Lipár, editor VOGUE CS, Adam Štěch, kurátor a teoretik designu
Porota Ceny Veolia: Eva Kučerová, ředitelka marketingu a komunikace pro střední a východní Evropu skupiny Veolia, Tereza Kučerová, redaktorka Proč ne?!, Tereza Urban, czechdesign.cz