Sklářský um má v Česku stále silnou tradici. Svého uznání se čeští skláři svým způsobem dočkali na konci loňského roku, kdy na návrh Muzea skla a bižuterie zařadilo ministerstvo kultury ruční výrobu na takzvaný Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Jedná se nutný předpoklad pro žádost o zapsání na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Právě o to nyní usiluje Česko společně s dalšími pěti evropskými zeměmi. A to v roce, který OSN vyhlásila Mezinárodním rokem skla.

Na seznam by se mohla zařadit celková ruční výroba od písku a výroby sklářské suroviny po techniky ručního zpracování, jako je broušení, rytí, malování či výroba trubiček a bižuterních tyčinek.

Podle ředitelky jabloneckého Muzea skla a bižuterie Milady Valečkové unikátnost české tradice spočívá v tom, že se u nás dodnes zachovaly všechny techniky výroby, od horkých po ty studené.

Výrobu křišťálového skla dotáhla do perfektní dokonalosti například dílna Ladislava Ševčíka ze Železného brodu, která patří mezi přední světové sklářské firmy.

Žádost, kterou za Českou stranu pomáhá připravovat právě jablonecké muzeum by mohla být podána už v březnu. Následně započne hodnotící procedura, která může trvat až rok. Iniciativa původně vzešla ze strany Německa a Francie. Kromě Česka se k ní připojilo také Maďarsko, Španělsko a Finsko.

Kromě zahraniční spolupráce zvyšuje šance o zápis i to, že Valné shromáždění Organizace spojených národů vyhlásilo rok 2022 Mezinárodním rokem skla. Například jablonecké Muzeum skla a bižuterie k této příležitosti připravilo letos několik výstav mapujících historii českého sklářství.

Česko je v rámci sklářského oboru unikátní tím, že se u nás zachovaly všechny techniky výroby skla. Jako například nevšední technika kraklování. Na snímku váza Felicity, kterou pro značku KLIMCHI navrhl František Jungvirt. Foto Anna Pleslová.

Naposledy, předloni, se Muzeu Českého ráje v Turnově podařilo zapsat na seznam UNESCO tradiční techniku výroby vánočních ozdob v Poniklé na Semilsku, jejichž tradice sahá do 19. století a které vznikají foukáním a zdobením skleněných perliček. Tradiční a ve světě unikátní výrobu několika rodin z Poniklé zastřešuje firma Rautis.

Na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO se dnes nachází celkem sedm položek z České republiky. Kromě zmiňovaných vánočních ozdob se jedná například i o techniku modrotisku či tradici loutkářství nebo sokolnictví.