Desátý ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week X představí ve dnech 7. až 10. září ve Výstavní síni Mánes nejnovější tvorbu více než 120 českých i zahraničních designérů. K příležitosti završení první dekády festivalu se návštěvníkům poprvé představí také výstava New Generation, která ukáže výběr unikátních kolekcí navržených nejmladší generací designérů z řad studentů, absolventů a nových objevů z uměleckých škol. Vizuál letošního ročníku vytvořil slovenský malíř Stanislav Ondruš.

„Festival Czech Design Week se během let vyprofiloval v designovou přehlídku, která klade důraz na objevování a podporování nových objevů na poli českého designu. Výstava New Generation je tak přirozeným vyústěním těchto snah, kdy veřejnosti k příležitosti našeho desátého ročníku chceme ukázat, že se do budoucna vyplatí sledovat, co naše nejmladší generace designérů vytváří,“ uvedl ředitel festivalu Lukáš Pipek.

Festival Czech Design Week během čtyř zářijových dní nabídne formou panelových instalací výběr současné tvorby českých i zahraničních designérů, studentů, značek a studií napříč všemi obory designu: od interiérového a produktového designu přes sklo, keramiku, módu a šperk až po například grafiku či vizuální tvorbu. 

Nové kolekce zde například ukážou sklářští designéři František Jungvirt ve spolupráci se značkami KLIMCHI či TON, Dominika Petrtýlová, duo Mikolášková&Drobná, Studio 3, studio ADEMI či designéři Johan Pertl a Tomáš Kučera. Již třetí vydání svého queer magazínu ONI na festivalu představí mladý designér a student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Radim Pergl.  

Mezi novými objevy na poli designové tvorby se poprvé představí například designéři Pavlína ZAK, varšavské studio Totem, Markéta VuTru, Dita Lešovská, Kateřina Houbová, Jakub Knápek, Lucia Kružlicová, Monika Kozderková, Katarína Nábilková, Adam Pisca, Pavlína Štěpařová, Pavlína Šváchová a další studenti z několika českých a slovenských ateliérů, jako například ateliér Produktový design ústecké FUD UJEP či ateliér SKLO z bratislavské Vysoké školy výtvarných umění. 

Pozadu s novinkami nezůstanou ani velké značky, jako je například DS Automobiles, která se představí v designové instalaci ve spolupráci s Františkem Jungvirtem. Dále například tradiční česká značka PRIM Manufacture 1949, která ukáže soudobé provedení tradičních ručních hodinek, nebo japonská společnost SONY, která v rámci letošního ročníku uvede novinky a produkty oceněné cenou Red Dot. 

Na festival poprvé zavítá společnost Viewsonic, která přinese novinky na poli audiovizuální technologie. Technologický gigant Xiaomi v rámci Czech Design Weeku poprvé v Česku představí svůj koncept chytré domácnosti, a to v instalaci navržené českým designérem Petrem Vondruškou. Seznam všech vystavujících je dostupný na webu festivalu.

Do prostoru pražského Mánesu, který před téměř sto lety navrhnul architekt Otakar Novotný a který v minulosti hostil velikány výtvarného umění, zavítá designový festival podruhé. Už loňský ročník totiž potvrdil, že současná tvorba designérů, která často pluje na hranici mezi designem a uměním, patří do galerijního prostoru této ikonické funkcionalistické budovy.

S desetiletým výročím jubilejní Czech Design Week X spojí i svůj doprovodný program. Ten se zaměří jak na uplynulou dekádu v českém designu, tak na jeho budoucnost s důrazem na trendy a výzvy, jakou jsou otázky udržitelnosti či umělé inteligence. V rámci doprovodného programu ale nebude chybět celé spektrum nejrůznějších přednášek, debat či workshopů s cílem přivítat na festivalu co nejširší publikum a také ukázat, že design i umění je tu pro každého bez výjimky a bez předsudků.

Návštěvníkům bude k dispozici ve Výstavní síni Mánes nový Mazagrande lounge bar, jehož interiér doplní designové kolekce od mladých českých designérů. Již tradičně k závěru festivalu proběhne také vyhlášení cen Czech Design Award.

Festival Czech Design Week proběhne od čtvrtka 7. do neděle 10. září 2023. Výstava New Generation se po festivalu ukáže také o týden později, v pátek 15. a sobotu 16. září, v budově Technologického centra UMPRUM během přehlídky We’re Next, která představuje ty nejinovativnější mladé módní návrháře a studenty vysokých škol.

Český design nebude chybět ani na přehlídce London Design Fair, která je letos hlavním zahraničním partnerem Czech Design Weeku a která se uskuteční o dva týdny později, od 21. do 24. září 2023 v londýnském Truman Brewery.

Autorem letošního vizuálu je slovenský malíř Stanislav Ondruš
Autorem letošního vizuálu je slovenský malíř Stanislav Ondruš