Ještě do neděle 30. června 2024 mají studenti vysokých škol, univerzit, ale i středních škol a vyšších či středních odbrných škol zaměřených na design, architekturu či umělecká řemesla a příbuzné obory možnost přihlásit svou školní práci do Národní ceny za studentský design. Mottem čtyřiatřicátého ročníku je Designem k porozumění.

Letos se přitom soutěží v oborech zahrnutých do širokého termínu vizuální komunikace. Přihlašovat do soutěže tak lze studentské práce související s grafickým designem, dále například užitou a reklamní fotografickou tvorbu vztahující se k designu, digitální a motion design či graffiti a podobné. Podmínkou je, že přihlášená tvorba vznikala jako klauzurní, semestrální či absolventská práce, a to v období od 1. ledna 2020 až 30. červen 2024.

Tvorbu lze přihlašovat přes registrační formulář Národní ceny za studentský design: www.studentskydesign.cz.

Na stránkách lze také najít bližší informace o průběhu letošního ročníku soutěže, která je každoročně honorovaná věcnými i peněžními cenami. Soutěží se tak v několika kategoriích například o stáže v ČR a v zahraničí, možnost vydání publikace v nakladatelském domě Albatros Média, finanční odměny přes 100 000 korun, ale také o profesní a společenskou prestiž.

Vyhodnocení přihlášených prací podléhá třemi na sobě nezávislými porotami v níž zasedají odborníci z Česka i zahraničí. Vyhlášení ceny proběhne již tradiční na podzim letošního roku.

Cílem soutěže je zejména vyzdvihnout výjimečnou tvorbu vzniklou ve školních ateliérech a propojovat školy a studenty designu s průmyslem a firemní sférou. Od roku 2008 je vyhlašována společností Design Cabinet CZ, cena přitom navazuje na soutěže organizované státním Design centrem České republiky mezi 1991 až 2007.