Mladá sklářka Anna Jožová se doposud vyznačovala tvorbou s humornými prvky spojenou i s nadsázkou, se kterou přistupovala k tradičním disciplínám. S novou kolekcí váz Gaia, kterou nafotil Travis Geertruida, se však představuje tvůrkyně, která se nebojí hledat nové přístupy k tvorbě, inspiraci si přitom přiváží až z dalekého Nového Zélandu.

Foto: Travis Geertruida

Autorka zužitkovává dosavadní zkušenosti s hledáním nových postupů dekorováním a glazur. Naposledy autorka vystavovala roce 2019 na Czech Design Weeku.

V zimním semestru absolvovala stáž na Novém Zélandu na Otago Polytechnic Dunedinu. Tento výjezd dal podnět ke kolekci váz Gaia. Její přístup k tématu znamenal proces, kterým se připoutávala k místnímu prostředí, aby nakonec přišla s vlastní metodou dekoru.

Foto: Travis Geertruida

Navázala tak na své dlouhodobé experimenty s novými technologiemi. Praskliny, zvedající se a odchlipující se strata lze chápat jako relikvie zélandské duny. Do vrstev dekoru byl zakomponován materiál z míst, která pravděpodobně brzy zaniknou vinou klimatické změny.

Anna Jožová studuje od roku 2017 v Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla na UMPRUM v Praze. Dříve studovala Design keramiky pod vedením Antonína Tomáška na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Oboru keramiky a porcelánu se Anna věnovala již při studiu na Střední umělecké škole Václava Hollara.

Foto: Travis Geertruida

Svou tvorbu Jožová prezentovala v roce 2018 v rámci několika výstav (London Design Week, Czech Design Week, Glassfest Karlovy Vary). V posledních letech se soustavně věnuje zejména sklářské tvorbě a designu, přičemž kombinací různých, na první pohled nesourodých materiálů a klasických sklářských technik vytváří nové unikátní objekty.

www.annajozova.com