fbpx

Rubrika: Domácí

Prototyp protézy Ruce vzhůru - protéza se superschopnostmi designéra Marka Kuźminského. Zdroj Zlin Design Week

Ceny Best in Design 2024 ovládl polský designér Marek Kuźmiński s projektem dětských protéz pro superhrdiny

Mezinárodní soutěž Best in Design pro mladé designéry, která je již pravidelnou součástí festivalu Zlin Design Week, v sobotu 11. května rozdala ceny 15. ročníku. Absolutním vítězem se stal Marek Kuźmiński z Polska, který zvítězil v kategorii produktového designu a taktéž si odnáší titul Best in Design 2024. A to za projekt „Ruce vzhůru – protéza se superschopnostmi“, protéz navržených speciálně pro děti s vrozenými vadami nebo bez horních končetin.

Vizuál doprovodné výstavy Art Salon letošního 79. ročníku festivalu Pražské jaro. Zdroj Pražské jaro

Lze přeložit hudbu do obrazu? Festival Pražské jaro doplní díla současných výtvarníků

Na otázku v titulku se nabízí kladná odpověď. Důkazem je výstava Pražské jaro Art Salon, doprovodný program hudebního festivalu, který se poprvé ponořil také do vod výtvarného umění. Výstava představí šest děl současných výtvarníků na téma Má vlast. Tímto erbovním dílem Bedřicha Smetany je Pražské jaro každoročně 12. května slavnostně zahájeno a při té příležitosti proběhne i vernisáž výstavy.

Zlin Design Week

Začíná Zlin Design Week. Zaměří se na budoucnost a inovace v designu

Zlín se v průběhu tohoto týdne proměnil v centrum inovací a designu budoucnosti. Ve středu 8. května zde začal jubilejní 10. ročník festivalu Zlin Design Week, který vzniká pod tamější Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a který probíhá do úterý 14. května. Návštěvníkům nabízí bohatý výstavní, vzdělávací i hudební program.

Czech Design Week 2024 v Mánesu. Autor vizuálu David Novák (Dacid)

Festival Czech Design Week ohlásil svůj 11. ročník. Novou dekádu chce zahájit novinkami

Festival designové tvorby Czech Design Week, který se už zabydlel v prostorech Výstavní síně Mánes, zde letos uspořádá svůj už 11. ročník, a to ve dnech od 5. do 8. září. Organizátoři festivalu v těchto dnech spustili přihlášky pro designéry, studenty, ateliéry, značky a všechny další tvůrce, které běží do 15. června. K příležitosti vstupu do své druhé dekády letos chystá festival také několik novinek ve výstavní a programové lince, které bude organizátoři zvěřejňovat postupně.

Vizuál nového ročníku soutěže Best in Design. Zdroj Zlin Design Week

Best in Design oslaví patnáct let. Soutěž pro mladé designéry spustila přihlášky

Příležitost pro mladé designéry a studenty designu do 30 let nabízí soutěž Best in Design, která zahajuje svůj 15. ročník. Soutěž probíhající v rámci festivalu Zlin Design Week (ZDW), cílí na podporu mladých designérů a nastartování jejich kariéry. Hlásit se s vlastní tvorbou mohou designéři do 4. února 2024 a to skrze webové stránky soutěže, kde jsou také dostupné informace a pravidla soutěže.

Snová stolní kolekce Sphere dua designérek ROExjatakidu. Zdroj: ROExjatakidu

Víkendový POP-UP: Vzdušná kolekce Sphere dua ROExjatakidu přináší na stůl kombinaci textilu a keramiky

Snovou kolekci vyčarovanou jakoby ze vzduchu, a která vám zaplní jídelní stůl pohádkovou kombinací různorodě vzorovaného keramického nádobí a textilního prostírání, představily letos jako první výstup své spolupráce designérky Linda Retterová působící pod značkou ROE a Marie Špačková působící pod pseudonymem jatakidu. Kolekci Sphere dua ROExjatakidu, která se představila i na letošním Czech Design Weeku a Designbloku, můžete nyní smyslově prozkoumat v rámci předvánočního POP-UP na Letné v novém prostoru v Haškově ulici 4.

VERMONT HOME, Pop-up, František Jungvirt, Aina Kari, Sojka letí, Veronika Pikrtová, Sota Sakuma, Tititi, photo by Peter Fabo

Adventní pop-up u Prašné brány představuje výběr českého designu

Pár metrů od Prašné brány v Praze otevřel multibrand VERMONT adventní Art & Design Pop-up Store, který představuje výběr designové a umělcké tvorby českých tvůrců. Mezi nimi nechybí skleněné objekty od Františka Jungvirta, hravé figurky Tititi, lampy Veroniky Pikrtové, tašky značky Sojka letí či díla malíře s japonskými kořeny Soty Sakumy.

Candy Tables. Mikolášková&Drobná. Adriana Fialová

Odkládací stolky od dua Mikolášková&Drobná hledají barevnou souhru kovu a skla

Talentované české studio Mikolášková&Drobná představilo k letošnímu podzim novou kolekci barevných odkládacích stolků Candy Tables připomínající pastelové bonbóny. Designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, které se v rámci společné tvorby věnují zejména doplňkům do interiéru, tak rozšiřují své portfolio o minimalistickou kolekci, která ve spojení chladného kovu a křehkého skla přináší působivou hru barev.

Kolekce šálkových objektů od Pavlíny Šváchové. Zdroj CzechDesignWeek

Galerie Curator Contemporary vystavuje letošní oceněné Czech Design Award

Malostranská galerie Curator Contemporary, která zahájila svou činnost před rokem, pokračuje v rámci svého pravidelného výstavního cyklu novou kolektivní výstavou SELEKCE 2023. Výstava představuje tvorbu mladých designérů a designérek, kteří letos obdrželi cenu Czech Design Award. Vernisáž proběhne už v úterý 21. listopadu v 18 hodin v Curator Contemporary.

Mladý sklářský designér František Jungvirt otevřel showroom. Splněný sen i nezbytnost v kariéře, říká

Pražská designová mapa má od konce října novou zastávku. Mladý sklářský designér, výtvarník a malíř skla František Jungvirt otevřel v pražských Košířích showroom, který na pozadí pastelových barev a nábytku předních designérů a značek zaplnil portfoliem své designové i umělecké sklářské tvorby. Reprezentativní showroom, který se nachází v rezidenčním komplexu PARVI Cibulka, je možné navštívit po předchozí domluvě.

Ceny Czech Design Award. Foto Anna Pleslová

Ceny Czech Design Award letos ocenily především mladou a studentskou tvorbu

Jubilejní 10. ročník festivalu designové tvorby Czech Design Week zakončilo v neděli 10. září vyhlášení cen Czech Design Award, které skrze odbornou porotu festivalu každoročně oceňuje talentované designéry působící na české scéně. Letos cenám přitom převládala tvorba studentů a mladých designérů.

Výstavní síň Mánes bude hostit desátý ročník festivalu Czech Design Week

Festival Czech Design Week letos oslaví jubilejní 10. ročník a představí projekt New Generation

Desátý ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week X představí ve dnech 7. až 10. září ve Výstavní síni Mánes nejnovější tvorbu více než 120 českých i zahraničních designérů. K příležitosti završení první dekády festivalu se návštěvníkům poprvé představí také výstava New Generation, která ukáže výběr unikátních kolekcí navržených nejmladší generací designérů z řad studentů, absolventů a nových objevů z uměleckých škol.

Růžové džbány Klimchi doplňují růžový domek snů filmové Barbie. Zdroj: Repro Architectural Digest/youtube.com

Česká stopa v letním filmovém trháku. Dům snů Barbie doplňuje i růžová kolekce značky Klimchi

Růžová a barbiecore válcují toto zatím horké léto. Očekávaný snímek Barbie s Margot Robbie a Ryanem Goslingem vstoupí do českých kin příští týden. Magazín Architectural Digest už v předstihu vzal nedočkavé fanoušky na prohlídku filmového Domu snů ikonické panenky od Mattela a zejména českého diváka nabídl jedno překvapení. V interiéru se zabydlely také růžové džbány z kolekce Rosaline Hobnail české značky Klimchi.

Lukáš Pipek. Foto Anna Pleslová

Czech Design Week letos oslaví jubilejní X. ročník. „Loňským vstupem do Mánesu festival dospěl,“ říká jeho ředitel

Festival designové tvorby Czech Design Week letos v pražské Výstavní síní Mánes vstoupí do X. ročníku. Během let se postupně vypracoval do nezávislé přehlídky, která klade důraz na podporu a objevování mladých talentů na poli designové tvorby. Podle jeho ředitele Lukáše Pipka zůstává důležitá autenticita, kterou jak doufá, si festival udrží i nadále, protože „je tu pro hlavně pro designéry a pro začínající talenty“.

Kolekce Linea od značky Klimchi, kterou navrhl František Jungvirt, v hotelu Andaz. Foto Anna Pleslová

Ça va, Paris? Česká značka Klimchi sklízí úspěch na světové výstavě Maison&Objet

Česká sklářská značka Klimchi z Kamenického Šenova v srdci severočeského křišťálového údolí se už podruhé představuje odborníkům, nadšencům do designu i největším světovým odběratelům na pařížském veletrhu Maison&Objet, který probíhá od 19. do 23. ledna. Značka tak pokračuje v nastartovaném úspěchu z minulého roku, který ukázal, že o české sklo pracující s tradicí optických dekorů a zabalené do současných trendů je ve světě zájem.

Spolupráce František Jungvirt a DS Automobiles. Foto Anna Pleslová

Savoir-faire mezi Francií a Českem. František Jungvirt představuje umělecký projekt se značkou DS

Umění řemesla a vytříbeného savoir-faire není jen specifikem francouzských předních značek, ale proniká i tuzemskou scénou, jak v novém projektu ukazuje sklářský výtvarník a designér František Jungvirt, který ve spolupráci s českými luxusními značkami propojil české umění řemesla a designu s francouzskou automobilkou DS Automobiles. Výsledkem je unikátní série uměleckých fotografií, ve kterých není nouze o upřímnou krásu vyladěnou do posledního detailu i o nádech nadsázky.

Dominika Petrtýlová se oblékla do svých váz Lollypop. Foto Lucie Vysloužilová

Hravý výlet do 80. let. Designérka Dominika Petrtýlová se „oblékla“ do svých váz

Designérka a malířka skla Dominika Petrtýlová si před Vánoci nadělila hravý fotoeditoriál se svou kolekcí váz Lollypop, ve kterém zamířila do 80. let. Výlet do éry rozměrných účesů, křiklavých barev a převratných technologií, jako jsou VHS přehrávače, záznamník, pager anebo fax, je hravým prostředkem, jak skrze autorku zrcadlit charakter kolekce váz, které čerstvá absolventka UMPRUM představila už jako svébytná profesionální designérka a sklářská umělkyně.

Předvánoční tipy od mladých designérů. UMPRUMSHOP 2022

Tradiční předvánoční prodejní výstava studentů a absolventů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze UMPRUMSHOP probíhá od 9. prosince do 12. prosince v Technologickém centru UMPRUM v pražské Mikulandské ulici.

Volmanova vila. Stůl Triant, vázy Lollypop od Dominiky Petrtýlové a zarážky Scene Collection od Mikolášková&Drobná. Foto Anna Pleslová

První republika a současný design. Volmanova vila představuje klenot funkcionalismu

Asi dvacet kilometrů od Prahy přímo nad meandrem řeky Labe stojí na hranici divoké přírody a moderní zástavby Čelákovic jedna z málo známých ikon meziválečného funkcionalismu. Příběh Volmanovy vily, která byla postavena pro jednoho z nejbohatších mužů své doby a dnes patří mezi nemovité kulturní památky, je ale kromě architektonických perel, které více než v Česku oceňují v zahraničí, také plný paradoxů a kontrastů. Do vily už na jaře zavítal tým festivalu Czech Design Week, aby ve společnosti současného českého designu upozornil na skrytý klenot funkcionalismu.

Cena Google, KLIMCHI, design František Jungvirt, foto Anna Pleslová

Google rozdá českým podnikům Křišťálové špendlíky od Klimchi

Internetové mapy často slouží jako pohodlný pomocník při hledání zajímavých míst, kde posedět či se pobavit. K tomu, zda se nějakému místu vyhneme, přitom stačí jen nedostatečný počet hvězdiček či pár negativních komentářů. Google se nyní rozhodl skrze svou platformu Mapy Google naopak ocenit ty podniky, které mezi uživateli na internetu nejvíce bodují. Provozovatelům deseti nejlépe hodnocených restaurací, barů a kaváren v průběhu června rozdá ocenění Křišťálový špendlík. Přípravu cen realizovala mladá českou značku Klimchi, při výběru přitom bylo pro společnost důležité držet se české sklářské tradice.

Galerie Mánes. Foto Anna Pleslová

Design v Mánesu. Czech Design Week letos zavítá do pražské výstavní síně

Festival a přehlídka designové tvorby Czech Design Week letos zavítá do pražské výstavní síně Galerie Mánes na Masarykově nábřeží nedaleko pražských náplavek a ve dnech od 2. do 4. září chce nabídnout výběr současné nejen české designové scény doplněný o bohatý doprovodný program. Cílem přehlídky je pak podle organizátorů, kteří oznámili nový prostor spolu se spuštěním přihlášek, především oslava kreativní tvorby.

Foto Anna Pleslová

V Praze otevřel luxusní butik zaměřený na moderní verzi tradiční pochoutky

I když covidová doba přinesla náročnou dobu pro české podniky, například v Praze nadále pokračuje trend otevírání stylových butiků se nevšedním konceptem. Nově tak návštěvníky vítá v centru hlavního města specifický showroom zaměřený na moderní jednohubkovou a stylovou variantu tradiční české pochoutky. Za Boutique Věnečky Janeček, který otevřel minulé pondělí v Pštrosově ulici, stojí cukrář Roman Janeček, který si cit pro luxus a styl přinesl ze značkových butiků v Pařížské.

Kolekce Lollypop od Dominiky Petrtýlové. Foto Anna Pleslová

Dominika Petrtýlová si v nové kolekci Lollypop hraje s barvami i 80. lety

Designérka a umělecká sklářka Dominika Petrtýlová ráda tvoří tak, že nejprve nasaje okolní vjemy a dojmy a v rámci myšlenkové práce je přetvoří do skleněných objektů, které stojí na pomezí užitého designu a umění. S novou kolekcí Lollypop však dlouhé přípravy vynechala a místo toho plně vsadila na svou představivost.

Nová speciální edice váz KOMBO dua Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, kterou vytvořili speciálně pro Czech Design Week. Foto Petr Dejmek

Přivolávání jara s novou barevnou edicí ze studia Kombo

Dvojice designérů, studentka UMPRUM Anna Jožová a absolvent téže školy Vlastimil Šenkýř, se vloni rozhodli spojit své kreativní schopnosti v rámci společného studia Kombo. Nyní ke konci zimního času dvojice představila speciální edici, která s barevnou živostí jako by volala k rychlejšímu příchodu jara.

Behind the Screen Phillipa Franka, který na v Ateliéru skla studuje magisterský obor. Foto Anna Pleslová

Začíná zimní Artsemestr s představením tvorby studentů UMPRUM

V pátek otevřela znovu své dveře veřejnosti Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze s pozvánkou na představení výsledků semestrálního snažení svých studentů, které se letos neslo zejména v oživování tradičních technik a technologií či zaměření na zlepšení života kolem nás. Výstava semestrálních a klauzurních prací Artsemestr zima 2022 probíhá v hlavní budově školy na náměstí Jana Palacha do středy, a to vždy od 10 do 18 hodin.

Garden Basic od Františka Jungvirta. Zdroj UMPRUM

Předvánoční UMPRUMSHOP nabízí výběr toho nejzajímavějšího ze studentské tvorby

Po roční pauze se od středy až do neděle vrací už tradiční UMPRUMSHOP, který v rámci prodejní výstavy nabízí výběr toho nejzajímavějšího, co vzniká pod rukami studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. A to s možností najít originální alternativu (nejen) vánočních dárků, jejíž koupí lze podpořit nadějné designéry v další tvorbě a která se může stát i sběratelským kouskem.

Nová edice láhví na gin pro spolek Jíme Jih, kterou opět navrhl František Jungvirt. Foto Anna Pleslová

S ginem v lahvi podruhé. František Jungvirt navrhl novou edici pro spolek Jíme Jih

Poklady jihočeské přírody probublané do nevšedního ginu zabalil jihočeský spolek Jíme Jih již podruhé do skleněných lahviček od designéra a malíře skla Františka Jungvirta. Nová limitovaná edice láhví na gin, která vznikla ve spolupráci s mistry skláři z třeboňské střední odborné školy. Láhve se již staly horkým zbožím pro sběratele, v přeprodeji se nabízí i za několikanásobek původní ceny.  

Art District Vyšehrad. Foto Ondrej Kubeš

Končí výstava současného designu Art District Vyšehrad

Od loňského září zdobí venkovní proménádu před Kongresovým centrem Praha výstava v rámci prosklenné galerie Art District Vyšehrad, která nabízí kolemjdoucím výběr současné umělecké tvorby nadějných českých designérů. Výstava v rámci projektu, který vznikl ve spolupráci festivalu Czech Design Week a Kongresového centra, nyní po více než roce ohlašuje svůj konec. V současném složení výstava potrvá do pondělí 25. října, podle organizátorů by se měla v budoucnu přesunout na jiné místo v Praze.

Myslitelé - Ateliér fotografie II UMPRUM a Vitra - Designblok 21 - foto Tomáš Zumr

UMPRUM ve spolupráci s Vitrou dostala hlavní cenu Designbloku

Hlavní cenu festivalu Designblok si odnesla Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze za projekt Myslitelé, který vzdává hold českým osobnostem z řad kulturní a vědecké sféry a který propojil studenty Ateliéru fotografie II se světoznámou švýcarskou nábytkářskou firmou Vitra, konkrétně jejím českým zastoupením Vitra koncept s.r.o.

Mikolášková & Drobná, Scene Collection, Foto Anna Pleslová

Designblok se po covidu snaží vrátit v plné síle. Aneb co nás nejvíc zaujalo

Třiadvacátý ročník největší české přehlídky designu Designblok se navrátil do prostor bývalého benediktinského kláštera Gabriel Loci na Smíchově. Organizátoři se tento rok rozhodli přehlídku obohatit o jeden z hlavních poutáků letošního ročníku, a to kurátorský projekt Renesance 21. Jeho cílem je představit tvorbu, jež má potenciál stát se budoucí součástí různých sbírek.

Oslava designu Czech Design Week v Paláci U Stýblů

Od pátku 10. do neděle 12. září ožije designem funkcionalistická perla pražského Václavského náměstí, Palác U Stýblů, jehož interiéry jinak zůstávají veřejnosti skryté. Osmý ročník

Palác U Stýblů. Foto Anna Pleslová

Palác U Stýblů přivítá v září festival Czech Design Week

Pražský festival designu a umělecké tvorby Czech Design Week využil vlny současného postupného rozvolňování v kultuře a společně se spuštěním letošních přihlášek představil i novou lokalitu. Osmý ročník festivalu se ve dnech od 10. do 12. září představí v jinak nepřístupných prostorech Paláce U Stýblů (Palác Alfa) v Praze na Václavském náměstí.

Zdroj Reuse centrum Ostrava

V ostravském reuse centru hrají prim barvy

Barvy jako hlavní organizační prvek využilo reuse centrum, které vzniklo loni na podzim v Ostravě – Přivoz. Místo, které dává použitým věcem možnost nového využítí,

Artsemestr léto 2021. Foto Ondřej Kubeš a Samuel Petráš. Zdroj UMPRUM

Artsemestr po roční pauze znovu veřejně. Oživil holešovickou tržnici

Po více jak roce může výstava klauzurních a semestrálních prací na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), Artsemestr, přivítat znovu návštěvníky. Výjimečně přitom opustila bezpečí domovské budovy školy, která prochází reorganizací, a dorazila do prostor Pražské tržnice na druhém břehu Vltavy. V Hale 13 se do úterý 8. června představují studentské práce na 350 studentů ze všech 25 ateliérů a kateder školy. V jednom výstavním prostoru se tak potkává a vzájemně konfrontuje módní tvorba, sklo a keramika, průmyslový a interiérový design, architektura, grafika, typografie či volné umění a fotografie.

Footshop má nové logo od Najbrta

Prodejce streetwearové módy s loňským obratem okolo 760 milionů korun se spojil s grafickým studiem Najbrt, aby společně představili novou vizuální identitu. Přesněji řečeno směsici

Variedo - Czech Design Award

Ceny Czech Design Award 2020 znají své vítěze

Přehlídku designu Czech Design Week 2020 zakončilo v neděli 13. září vyhlášení cen Czech Design Award. Hned dvě ocenění zamířila k dřevěné tvorbě. Porotu zaujalo nápadité