Ve věku 81 let zemřel japonský návrhář Kenzó Takada, zakladatel módní značky Kenzo. Podle jeho osobního mluvčího Takada podlehl komplikacím způsobeným nemoci covid-19.

Takada zemřel v neděli v Americké Nemocnici v Paříži, která sídli v Neuilly-sur-Seine nedaleko francouzského hlavního města.

Kenzó Takada se narodil 27. února 1939 v městě Himedži nedaleko Ósaky. Lásce k módě propadl už v dětství, navzdory přání rodiny vystudoval na přelomu 50. a 60. let tokijskou Bunka Fashion College.

Byl prvním japonským návrhářem, který se proslavil v Paříží. Do „hlavního města módy“ se přestěhoval v polovině 60. let. Zdejší scénu zaujal především svými výraznými barevnými a květinovými vzory, čerpal také z tradiční japonské kultury.

V roce 1970 založil vlastní značku Kenzo, kterou v roce 1993 odkoupil francouzský výrobce luxusního zboží LVMH. V rámci značky pak jako kreativní ředitel působil Takada až do roku 1999.

Následně se Takada věnoval jednorázovým projektům nejen v módním odvětví, ale i v oblasti interiérového designu. Podle jeho mluvčího Takada, který měl na svém kontě skoro 8 tisíc návrhů, „nikdy nepřestával oslavovat módu a umění žít.“

I ve svých 80 letech neopouštěl profesní sféru. Na začátku letošního roku oznámil založení nové značky interiérového designu K3 (psáno japonskou kandži K三), kde působil jako kreativní ředitel.