Ve čtvrtek, přesně na první výročí, byl před Fakultní nemocnicí Ostrava odhalen památník obětem tragické střelby v nemocnici, při které přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni. Pieta od sochaře Lukáše Dvorského připomíná svým tvarem černou díru, neboli mrtvé slunce.

Bronzová plastika o váze přibližně 600 kilogramů, která se skládá z pěti částí svařenými v jeden celek a nanesenou černou patinou, má připodobňovat černou díru, neboli mrtvé slunce. Okolí plastiky je pak obložené kostkami ze švédské žuly.

Pomník byl odlit ve slévárně Ještědský bronz

Pomník byl odlit ve slévárně Ještědský bronz s.r.o., která se nachází ve vesnici Mníšek poblíž Liberce. Autorem je výtvarník Lukáš Dvorský.

„Tento tvar klade nejvyšší nároky na kvalitu povrchu a přesnost tvaru. Na takto velké plynulé ploše se totiž projeví každá nerovnost a nedostatek. Ty mohou vzniknout nekvalitním odlitím či nevhodným broušením. Velice kritickými místy jsou zejména oblasti, kde jsou jednotlivé části k sobě svařeny, protože při svařování zde vzniká pnutí a plochy mají tendenci se stahovat a kroutit. Jedná se tedy o práci maximálně náročnou, ke které je potřeba opravdu mistrovských dovedností,“ uvedl Dvorský.

Slunce a černá díra

Do soutěže na realizaci památníků se přihlásili, nebo byli osloveni také umělci Karel Filsak s Peterem Demekem, Petr Szykorski s Gabrielou Maňákovou, Přemysl Jurák, Jan Šnéberger či Matěj Frank.

Dílo Dvorského porota vybrala pro přímočarost a nenásilnou formu, která vystihuje tragiku události a je v kontrastním dialogu s již stávající sochou Vladislava Gajdy, která představuje slunce.

Instalován byl pomník už koncem listopadu.

„Najít vhodnou, dostatečně citlivou, a přitom důraznou připomínku takto tragické, nesmyslné a těžko pochopitelné události bylo náročně pro všechny zúčastněné. Jsem ale přesvědčen, že je jí zapotřebí. Zbytečná smrt tolika lidí stále bolí. Těžko se s ní smiřují ti, kteří byli hrůzných okamžiků jakkoliv účastni, a samozřejmě hlavně blízcí obětí. Těm všem chceme říct, že vnímáme jejich bolest a že nezapomínáme. Myslím, že vybrané dílo naše pocity vystihuje dostatečně přesvědčivě,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Pomník byl ve veřejném prostoru před hlavním vchodem do fakultní nemocnice instalován koncem listopadu. Odhalen byl na výročí události ve čtvrtek 10. 12. 2020. Památník při odhalení požehnal apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David.

Projekt na vznik pietního místa s památníkem ve veřejném prostoru u Fakultní nemocnice Ostrava iniciovalo město Ostrava spolu s nemocnicí. Soutěž organizoval městský ateliér MAPPA, podílela se na ní také Ostravská univerzita. Celkové náklady na realizaci činily zhruba 1,8 milionu korun.