Černá chatka s výhledovým oknem se na první pohled vznáší uprostřed lesa. K zemi je totiž upevněna jen jedním nosným sloupem. Helsinské Studio Puisto chatu navrhlo po vzoru tradičních sámských staveb k uchovávání potravin. Od nich si vypůjčil také název, Niliaitta.
Netradiční návrh na nožce studio připravilo v rámci projektu prázdninového rezortu u města Kivijärvi v provincii Střední Finsko s cílem přilákat turisty do odlehlé přírodní oblasti, aniž by to pro samotnou přírodu znamenalo zátěž. První prototyp byl umístěn do lesů v Národním parku Salamajärvi v polovině prosince.
Návrhem chtělo studio vzdát hold nejen tradiční architektuře sámských obyvatel, kteří dříve obývali i tuto oblast, ale také místní přírodě. Niliaitta má nenásilně vstupovat do svého okolí a přitom jejím návštěvníkům nabízet současně jak pocit odpoutání od okolního světa a každodenních problémů tak i napojení na okolní přírodu.
Vně i uvnitř přírody
Vyvýšeným umístěním studio směřovalo k snížení dopadů stavby na okolní prostředí. „Dopadová stopa celé budovy je soustředěna jen do obvodu nosného sloupu. I když je jeho základ objemný, otevřel nám možnost navrátit přírodu okolo sloupu do původního stavu,“ uvedl pro Dezeen spoluzakladatel studia Mikko Jakonen.
S citem pro okolní přírodu byla zvolena taktéž černá barva i vertikální položení dřevěných prken, Niliaitta tak má splynout s okolními stromy.
Zatímco vnějšek chatky je v tmavé barvě, skoro celý vnitřek naopak vyplňuje světlé dřevěné obložení. Hlavní pozornost je směřována k velkoformátovému oknu s výhledem do okolní přírody
„Krajina, která prostupuje dovnitř, cíleně přebíjí vše ostatní. Interiér je totiž navržen tak, aby sloužil jako neutrální, prázdné plátno k venkovní přírodě,“ uvedlo Studio Puisto v prezentaci.
Součástí interiéru o velikosti 30 metrů čtverečních je prostorná koupelna a kuchyňský kout. I přes svou odlehlou polohu mají být chatky napojeny na vodu, elektřinu i kanalizace, jejich infrastruktura je vedena prostřednictvím vstupního schodiště, které patří k jedním z klíčových prvků stavby.
„Vstup do chaty je základním prvkem celého zážitku, tudíž jsme jej chtěli zdůraznit dlouhým rovným schodištěm,“ zmínil Jakonen s tím, že samotné schodiště funguje jako prodloužení vyšlapané lesní cestičky vedoucí k chatě.
Odlišná perspektiva
„Vytváří to nový dojem, kdy se z divoké přírody plynule přechází do bezpečného prostředí nabízející zcela odlišnou perspektivu k přírodě, která nás obklopuje,“ dodal architekt.
Dohromady má být do lesů v okolí jednoho z místních jezer umístěno dvacet pět chatek „na nožce“. Ty budou doplňovat další chatky vystupující přímo ze země a chatky vynořující a plující na jezeře, taktéž podle návrhu studia.
Studio Puisto (puisto v překladu znamená park) je helsinské architektonické studio založené v roce 2010. Spoluzakladeli jsou Mikko Jakonen, Emma Johansson, Sampsa Palva, Heikki Riitahuhta a Willem van Bolderen.
Studio už dříve zaujalo i svým návrhem modulárních chatek Space of Mind, které v reakci na současnou pandemii koronaviru umožňují snadnou i úpravu interiéru v závislosti na účelu.