Akademická obec pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) převlékne pomyslný kabát. Oděvní designérka a zároveň vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová pro UMPRUM navrhla nové taláry, které jsou funkční, jednoduché a zároveň v sobě ukrývají důstojnost, velkorysost, noblesu a úctu k ceremoniím. Poprvé by jej akademici měli obléknout během letních promocí.
„Nové taláry jsem navrhovala tak, aby byly funkční, byly z kvalitní látky, odlehčené vlny s obsahem polyesteru, snadno se udržovaly a dobře se nosily i v horkém letním počasí, kdy probíhají promoce studentů. Veliký důraz jsem kladla na kvalitu a precizní řemeslné zpracování,“ přiblížila svůj návrh autorka Liběna Rochová s tím, že se nové taláry mezi pedagogy dočkaly úspěchu.
„Mám velkou radost, jak vřele byly nové taláry pedagogickým sborem přijaty. A velmi si vážím, že bez výjimky jsem měla od svých kolegů, renomovaných designérů a výtvarníků, jen pozitivní zpětnou vazbu,“ dodala.
Liběna Rochová, která podle svých slov má ráda ceremonie a s nimi spojené odívání, novým talárům vtiskla důstojnost, velkorysost a noblesu, které vyjadřují široká ramena s hlubokými sklady a vysokým límcem od krku. Na každý talár bylo potřeba 7,5 metrů látky, rukávy a sklady jsou podšité a podlepené, aby podržely splývavost látky a zároveň při chůzi a pohybech rukou umocnily důstojnost při pohybu. Navrhování také předcházely podrobné rešerše.
Barevně ladí se školou
Většina talárů je vedena do temně modré, taláry rektora a pedela, který má ceremoniální funkci nosiče žezla, se odlišují. Kostým pedela je červený, rektorský talár je pak v barvě školy, královské modři. Je také ušit z pevné bavlny, aby podpořil sošnost. Všechny taláry byly ušité firmou ILLA & Partners a individuálně upravené pro každého nositele.
Taláry doplňují i nové pokrývky hlavy. Ty pro vedení školy navrhla a vytvořila absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Sofya Samareva. Doplňují je oblé barety s geometrickým zakončením na jednom konci, které jsou určené pro pedagogy a které navrhla Rochová.
Pro školy je bezplatně vyrobila česká společnost TONAK, která letos slaví 222 let své existence. Podle marketingové manažerky společnosti Kláry Šugárkové specifický geometrický tvar baretu vyráběli v TONAKu poprvé. „Za jeho vznikem se skrývá 150 výrobních operací, z nichž 80 je výhradně ručních, například proces tvarování na formy z lipového dřeva, které pro barety speciálně vyráběli naši modeláři,“ popsala s tím, při výrobním procesu kladli důraz na bezodpadovost a udržitelnost.
Původní taláry odkazovaly k malířským plášťům
Focení nových talárů proběhlo v prostorech pražského Kláštera svatého Gabriela, kde probíhal loňských Designblok. Autorem fotografií je Iurii Ladutko.
Původní černé taláry, které navrhla módní návrhářka a emeritní profesorka školy Zdeňka Bauerová a které na UMPRUM sloužily dlouhá desetiletí, připomínaly svým vzhledem malířské pláště.
Podle rektora UMPRUM Jindřicha Vybírala mají nové taláry vyjadřovat současného ducha školy, její nové image a také její nové budovy v Mikulandské ulici. „Nové taláry, které navrhla profesorka Liběna Rochová, patří jednoznačně do rangu ‚vysoké módy‘, působí důstojněji a jejich invenční tvar je mnohem více individualizovaný, než tomu bylo u předchozích,“ doplnil rektor. Členové akademické obce by je měly poprvé obleknout začátkem léta na promocích nových absolventů školy.
Při navrhování uplatnila Liběna Rochová i své zkušenosti z navrhování talárů pro Ústavní soud ke 100. výročí vzniku republiky před dvěma lety. I tehdy pomocí minimalistických střihů a vyvedení do barev české trikolory cílila na vyzdvihnutí honosnosti, respektu a tradice soudní instituce.