Jedna z nejvýraznějších designérek šperku na české scéně, Janja Prokić, představila v pořadí třetí kolekci zásnubních a snubních prstenů. Základem kolekce Mitmem Love jsou křehkost a jednoduchá krása inspirovaná polními květinami, čímž chce designérka zdůraznit křehkost vztahů. Zásnubní prsteny jsou osázené diamanty a jednoduše kombinovatelné se snubními prsteny. Prsteny jsou vyrobené ze žlutého, bílého a růžového zlata.

„Chtěla jsem v prstenech zachytit jemnost, proto jsem zvolila polní kvítí. Stejně tak jako vztah jsou polní kytičky velmi křehké,“ říká Janja Prokić.

Zřejmě i proto pro název kolekci zvolila staré a tajuplné slovo mitmem pocházející z valašských nářečí, které podle básníka Jana Skácela, který slovu věnoval celou báseň ve své sbírce Dávné proso, značí „dávat věc jednou tak a podruhé obráceně. Například klásky na poli.“.

Symbolika, organické tvary a mysticismus od šamanismu po bílou magii jsou Janje Prokić velmi blízké, v její tvorbě se odráží také fascinace přírodou a vzpomínky na vlastní dětství a životní události. V devíti letech její rodina utekla před válkou v Jugoslávii z Bělehradu do Prahy, kde našla druhý domov. Sama má přitom cestovatelskou duši, několik let strávila uprostřed bretaňských lesů a pravidelně vystavuje v Česku i v zahraničí.

Oproti některým předcházejícím kolekcím se právě Mitmem Love vyznačuje svojí jednoduchostí a střídmostí. K těm se Prokić nechala inspirovat uplynulým prvním covidovým rokem.

„Myslím, že za poslední rok jsme se dostali do fáze, kdy kroky, které děláme, myslíme vážně a nepotřebujeme u všeho ohromující gesta. Už jenom to, že se pro něco rozhodneme a stojíme si za tím, je to nejdůležitější,“ vysvětluje Prokić.

Koláž kolekce Mitmen Love. Foto Michaela Karásek Čejková
Představení kolekce Mitmen Love. Foto Michaela Karásek Čejková

Kolekce obsahuje dva zásnubní prsteny s větším a menším kvítkem osázeným diamantem. U snubních šperků mohou ženy vybírat z dvou druhů prstenu s obroučkou připomínající spojené tyčinky. Navržené jsou přitom tak, aby do sebe pasovaly a byly příjemné na nošení.

Symbolicky je doplňuje také prsten pro muže, který využívá obrácený princip. Z venku vypadá jako jednoduchý kroužek, zevnitř pak vnější podobu dámského prstenu kopíruje.

Všechny šperky kolekce jsou vyrobené ze žlutého, bílého nebo růžového zlata.

Mitmem Love je třetí kolekcí zásnubních a snubních prstenů od české designérky se srbskými kořeny. Tu první, Love Is in the Air, představila Prokić před třemi lety. Inspiraci přitom brala z individuálních přání zákazníků, pro které do té doby snubní prsteny vytvářela na zakázku. Druhá, Sadalsuud Love, pak vycházela z předloňské kolekce Sadalsuud (jméno, které nese nejjasnější hvězda se souhvězdí Vodnáře a v překladu nejšťastnější ze šťastných), která získala nominaci na ceny Czech Grand Design 2019.

„Tvořit svatební šperky mě baví. Žádost o ruku i svatební obřad vnímám jako niternou a intimní chvíli. Cítím velkou čest, že si páry vyberou šperk ode mě, ale také ohromnou zodpovědnost. Budou prsteny nosit celý život,“ vysvětluje designérka. „Někdy prostě nemusíme pro štěstí a krásu letět přes půlku planety, najdeme ji doslova za humny,“ dodává Prokić.

Janja Prokić studovala AVU v ateliéru malíře Vladimíra Skrepla, UMPRUM u sochaře Kerta Gebauera a diplomovala v ateliéru K.O.V. designérky Evy Eisler. Šperkům se věnuje od roku 2011, kdy byla poprvé nominována na cenu Czech Grand Design za svou kolekci LURE. V rámci tohoto ocenění následovalo několik nominací, které vyvrcholily později získáním titulu Designér šperku roku 2014 za kolekci Hidden Place a roku 2018 za kolekci HOMA.

Kromě vizuálního zpracování, je pro Prokić důležitý i hlubší význam, ve kterém se právě odráží kombinace mystiky a vlastního života, jednotlivé kolekce nazývá svými deníky. Opakujícími motivy pak u ní jsou symboly srdce a lišky, které si vložila i do loga svého studia, které v prosinci 2017 otevřela v centru Prahy.