V pátek otevřela znovu své dveře veřejnosti Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze s pozvánkou na představení výsledků semestrálního snažení svých studentů, které se letos neslo zejména v oživování tradičních technik a technologií či zaměření na zlepšení života kolem nás. Výstava semestrálních a klauzurních prací Artsemestr zima 2022 probíhá v hlavní budově školy na náměstí Jana Palacha do středy, a to vždy od 10 do 18 hodin.
Celkem 24 ateliérů UMPRUM od architektury přes volné a užité umění až po grafickou tvorbu představuje výsledek úsilí svých studentů a toho, jak dokázali obstát ve zkouškách, které jim nyní přináší nejen studium na škole, ale také kterým budou v budoucnu čelit mimo bezpečí školních zdí.
Letos také škola prohloubila spolupráci s nejrůznějšími firmami a institucemi, v jejichž kooperaci probíhala většina klauzurních a semestrálních projektů.
Někteří studenti Ateliéru keramiky a porcelánu tak například navrhovali nový hrnek pro českou porcelánku z Dubí a v Ateliéru skla se vrhli na návrh tvorby pro českou značku vonných svíček Meadows.
V Ateliéru módní tvorby se pak ve spolupráci s dílnou ve Strážnici podívali na tradiční techniku Modrotisku v kontextu současné módy, zatímco studenti dalšího Ateliér designu oděvu a obuvi ve spolupráci s českou mutací magazínu Marie Claire vzdali hold francouzské historii, kultuře a tradici haute couture.
Na přesah mimo účely školních prací se zaměřili i studenti grafiky. Zatímco Ateliér grafického designu a vizuální komunikace navrhoval nový vizuální styl Městského Muzea Lanškroun, výsledek tvorby Ateliéru animace a filmu si našel cestu do i-Vysílání České televize, pro kterou studenti přichystali sérii animovaných filmů.
Po více než roce se tak pravidelná výstava studentských prací mohla veřejnosti znovu představit v tradičním prostředí. Zatímco loňská zimní a jarní vlna epidemie vyhnala výstavu pouze do online prostředí, v létě se kvůli probíhajícím pracím musela uskutečnit v v prostoru Pražské tržnice v Holešovicích.
Kromě přetrvávajícího stínu pandemie končící semestr totiž tentokrát probíhal i v duchu otevření nového Technologické centra školy v Mikulandské ulici, která studentům nabídne moderní dílenské a technické zázemí.
„Během tohoto semestru si studenti mohli vyzkoušet zkušební provoz v nově otevřeném Technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici. Jak mohu sledovat jejich zpětnou vazbu, jsou s novým prostředím a možnostmi, které jim dává, velmi spokojeni. Od příštího semestru již budou moci využívat všechny dílny naplno, tak věřím, že se to odrazí i na kvalitě jejich prací,“ uvedl před zahájením přehlídky rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.
Kromě hlavní budovy je v rámci Artsemestr přístupný i interiér bývalého sochařského ateliéru Bohumila Kafky, takzvaná „Kafkárna“ v Buštěhradské na Praze 6, kde se studenti sochařství zaměřili na revitalizaci prostoru a přilehlé zahrady s ohledem na kulturní i enviromentální potřeby a možnosti místa.
Artsemestr, který pro veřejnost probíhá už od roku 2004, se letos koná v zimní variantě od pátku 28. ledna do středy 2. února, a to vždy od 10 do 18 hodin na náměstí Jana Palacha 80 v Praze na Starém Městě. Vzhledem ke konání v uzavřených prostorech je nutné dodržovat platná vládní opatření.