Pražská designová mapa má od konce října novou zastávku. Mladý sklářský designér, výtvarník a malíř skla František Jungvirt otevřel v pražských Košířích showroom, který na pozadí pastelových barev a nábytku předních designérů a značek zaplnil portfoliem své designové i umělecké sklářské tvorby. Reprezentativní showroom, který se nachází v rezidenčním komplexu PARVI Cibulka, je možné navštívit po předchozí domluvě.
Mezi vystavenými díly se tu prolínají Jungvirtovy charakteristické vázy z kolekce Garden, umělecké objekty ze série Fashion Glass či limitované kolekce na pomezí designu a umění, jako je například trojice křišťálových broušených váz vytvořených pro House of Lobkowicz či dílo Snake z uranového skla, které vzniklo v rámci Jungvirtovy diplomové práce.
Vlastní showroom byl jedním z hlavních letošních projektů cílevědomého mladého designéra, který jen před dvěma lety dokončil studia v Ateliéru skla na pražské UMPRUM a který má za sebou už nespočet kolekcí, spoluprací či výstav. Vedle vlastní tvorby také stíhá už od studií působit jako kreativní ředitel sklářské značky Klimchi
„Touha po showroomu se spojila s nutností. Doposud jsem klienty vítal ve svém bytě, ve staré zástavbě bez výtahu. V současné době tento prostor už nedostačuje potřebám mým, ani mých klientů,“ vysvětlil František Jungvirt.
Dodává přitom, že někteří z klientů za ním vážili do Prahy cestu ze vzdálených zemí. I z toho důvodu je samostatné reprezentativní místo vyústěním dlouhodobé snu designéra i nezbytným krokem v jeho rozvíjející se kariéře. „Rád bych také více oddělil svůj osobní a pracovní život, což s ‚galerií‘ v obýváku není dost možné,“ doplnil Jungvirt.
Podobu interiéru butiku od barvy zdí přes podlahu až po nábytek vytvořil podle vlastního návrhu. Samotná realizace trvala půl roku. Útulný prostor showroomu je opticky rozdělen dvojí barvou zdí, zatímco tyrkysovou stranu zdobí hodiny Melt v abstraktním designu dánského výrobce Ferm Living, oranžově meruňkovou pak umělecké zrcadlo Raquetta ve tvaru badmintonové rakety od značky Muzza. Do charakteristických barev butiku nově sladil designér i své webové stránky a e-shop.
Pro doplnění vlastní tvorby představuje i nábytek přehlídkou tuzemského a zahraničního designu. Nejsilnější zastoupení tu má dánská značka HAY, jejímž cílem je podpořit návrat designu nábytku z 50. a 60. let 20. století. V podobném duchu tvoří také značka NORR11, od níž si Jungvirt pořídil závěsné svítidlo z kolekce Deco a konferenční stolek Gear Low inspirovaný brutalistní architekturou.
„Líbí se mi věci, které odkazují k tradici, navazují na historii moderním způsobem, a zároveň kladou důraz na ruční výrobu a řemeslo,“ přibližuje František Jungvirt, jež ke své tvorbě přistupuje s podobným důrazem a citem na zachování tradičních řemeslných postupů a technik.
Zadní části jeho butiku dominuje skleněný pracovní stůl od španělské značky La Forma a či designová stolní lampa Taccia, kterou navrhl Achille Castiglioni pro italskou značku FLOS a která patří k Jungvirtovým nejoblíbenějším kouskům.
Vedle uvedených značek se tu nachází také interiérové prvky od společností Alessi, WOOOD, Hanah Home či Vitra. Vše korunují obrazy slovenského malíře Stanislava Ondruše, jehož tvorba Jungvirta oslovuje svou barevností a až grafickou jednoduchostí.
Butik mladý designér umístil v komplexu, který vznikl transformací dřívější průmyslové továrny Meopty a jehož aktuální pdoobu navrhl architekt Jakub Cigler, jenž zde propojil industriální charakter budovy s nadčasovým finským stylem a zachoval také řadu historických prvků, jako je například původní velikost a členění oken nebo zábradlí. „Jedná se o krásně a šetrně upravenou historickou budovu v blízkosti přírody a s dobrou dostupností z centra Prahy,“ doplnil Jungvirt.
Showroom František Jungvirt se nachází v přízemí budovy G komplexu PARVI Cibulka, jeho návštěva je možná po předchozí domluvě. Kromě reprezentativního místa pro setkávání s klienty a partnery má butik sloužit k představení novinek a partnerských projektů mladého designéra, a také k pořádání společenských večerů.